Дачић: Конституисање парламента очекујем током маја

Танјуг
Foto: Tанјуг

БЕОГРАД - Предсједник Скупштине Србије Ивица Дачић изјавио је данас да очекује да нови сазив парламента, на основу резултата избора 3. априла, буде конституисан током маја.

Дачић је то рекао у Скупштини, гдје је угостио студенте београдског Правног факултета, којима је рекао да је највише законодавно тијело тренутно у извесном мировању, јер тек треба да се конституише нови сазив.

Дачић је подсјетио да је досадашњи сазив парламента, чији је предсједник, изабран после избора у јуну 2020. године, и није трајао пун, четворогодишњи мандат, јер је било потребно да Скупштина буде распуштена како би се парламентарни избори одржали у исто вријеме када и редовни предсједнички, као и избори за Скупштину града Београда.

Како је рекао, одлуке о распуштању скупштине и расписивању избора доносе различити нивои власти, управо да би била примијењена максимална демократска контрола изборног процеса и да би се поштовала уставна подјела власти

. Дачић је расписао изборе за предсједника Републике, а предсједник Србије је расписао изборе за Народну скупштину, док је у дјелокругу предсједника парламента било и расписивање локалних избора - за Скупштину града Београда и још неколико општина и градова у Србији.

Избори су, ради рационалности и цијелисходности, одржани у једном дану, 3. априла, рекао је предсједник Скупштине Србије. Дачић је појаснио да је у међувремену, досадашњи сазив парламента наставио да ради, иако не доноси законе, што му је најважнија дјелатност, јер је и Влада Србије, као главни предлагач закона, у техничком мандату.

"Да не би било институционалног вакуума, овај сазив парламента остаје у мандату све до тренутка када буду верификовани мандати нових посланика, изабраних на изборима 3. априла и ја очекујем да ће се то догодити током маја". рекао је Дачић. Он је подсјетио и да је у скупштини у протеклих годину дана вођен међустраначки дијалог у вези са измјенама изборних услова, како би се побољшао изборни процес где год је то могуће.

Резултат тих разговора било је уношење извесних измјена у домаћи изборни систем, што је значило и промјене неколико изборних закона, као и прописа које примјењује Републичка изборна комисија.

"Ови избори су спроведени по правилима око којих је постигнут најшири могући консензус и зато је њихова организација већ добила веома позитивне оцијене од важних међународних фактора, као што су Европски парламент и ОЕБС, који су имали и своје посматрачке мисије", рекао је Дачић.

Подсјетио је да је Скупшина обавила важан посао који се тиче промијене Устава, што је, такође, ситуација која се не догађа често у нашем политичком и парламентарном животу, јер је промјена највишег правног акта дуготрајан и комплексан процес и захтјева максималну отвореност и учешће веома широког круга институција и стручњака.

Дачић је указао да је ово прва промјена Устава Србије за 15 година откако је донет.

"Устав је промијењен само у дијелу који се односи на наше правосуђе, односно на начин избора највиших функција у судству и тужилаштву. Те одредбе биле су од самог почетка мањкаве, још откако је Устав донет, тако да Србија добија примједбе на њих још од 2007. године, само неколико мјесеци након што је Устав донет", рекао је Дачић.

Додао је да заједничка оцјена неких релевантних европских институција била да наш начин избора судија и тужилаца допушта већи утицај других грана власти - законодавне и извршне у селекцију судија и тужилаца и да то штети демократском поретку, а нарочито независности и самосталности у правосуђу. "Устав је промјењен у пуном складу са процедуром, али и у складу са највишим међународним стандардима који данас важе у Европи

. Ишли смо и корак даље од тога, зато што смо се трудили да консултујемо широк круг стручњака, представника правосудне струке и све друге заинтересоване за ово питање, јер смо желели да дођемо до уставног текста који ће добити најшири могући друштвени консензус", рекао је Дачић.

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и Твитер налогу.

© АД "Глас Српске" Бања Лука, 2018., ISSN 2303-7385, Сва права придржана