Дачић: Чека нас тежак дипломатски ход, а да останемо на правом путу

ГС
Foto: Архива

БЕОГРАД- Ивица Дачић послије избора за министра спољних послова каже да му је ова функција као да се вратио кући. Сада нема много разлике између спољне и унутрашње политике, свака спољна тема је и унутрашња, истакао је Дачић који је додао да морамо да имамо тежак дипломатски ход, а да останемо на правом путу.

Шеф српске дипломатије Ивица Дачић рекао је гостујући у Јутарњем дневнику РТС-а да је говорио да се човјек бори да оствари оно што је пројектовао као циљ, некоме функција ништа не може да донесе, а неком и неке функције које нису толико важне донесу простора за политичко дјеловање.

"Мени је ова функција као да сам се вратио кући, све људе познајем који раде у Министарству спољник послова. Сада нема много разлике између спољне и унутрашње политике, свака спољна тема је и унутрашња", истакао је Дачић.

Говорећи о таблицама и потезима Приштине, Дачић каже да је све питање колико је неко са Запада ријешен да то што вербално запријети и санкционише.

"Приштина не осећа страх зато нема напретка у дијалогу, тиме се отварају врата за једностране кораке. Ово са таблицама је само једна од једностраних одлука - прогласили су једнострано независност, формирали војску једнострано, не примењују Бриселски споразум једнострано", подсећа шеф дипломатије.

Према његовим ријечима, они желе да иду логиком, ако ова мјера прође онда би то значило да су Срби признали мјере независне државе, то су све ствари које Приштина ради већ десет година, њима сада и таблице сметају.

Још један изазов је пред Београдом наредних дана, када је ријеч о јужној покрајини. Ирска би могла да покрене процедуру за пријем Косова у Савјет Европе. За пријем је потребна двотрећинска већина и за Београд је ситуација неповољна.

Дачић је јуче разговарао са  амбасадорком Србије у СЕ Александром Ђуровић.

"Ми најлошије стојимо у Европи када је реч о државама које подржавају независност Косова, могуће је да дође до изгласавања ове одлуке. Процедура је доста компликована, и та процедура није отпочела. Председавајући има право да покрене одређена питања, Ирска је председавајућа још ове недеље. Наш циљ је да се то не покреће. Никада се о пријему није доносила одлука прегласавањем, ово би био тај случај", објаснио је Дачић.

Истиче да се Србија неће предати и да ће се борити до краја и упитао је шта би се десило када би други региони у Европи поднијели захтјев за пријем у Савјет Европе.

У овом тренутку мање од 90 држава признаје независност Косова

"Кад подвучете црту бројке нам не иду на руку у Европи, али нам иду на руку у свету. Неке од земаља не знају какав им је став о овом питању. Од 193 државе у свету, 83 гласа је највише на шта Косово може да рачуна, а њима је у УН потребно 97", каже Дачић, али и додаје да ово суштински неће ријешити проблем.

Напоменуо је да је Вучићу поручено да они не могу да нас прегласају у УН, али да се ми сами сложимо да Косово уђе у ту организацију.

"Овде се не трага за политичким решењем, овде се трага само како ће Србија да прогута. Једна је тема када причамо о територијалном интегритету у свету, а друго када морамо све да гледамо кроз наш територијални интегритет", рекао је шеф дипломатије.

Министар каже да су у претходном периоду СНС и СПС градили политичку стабилност у Србији и истакао да се увијек мора водити рачуна о интересима Србије.

"Морамо да имамо тежак дипломатски ход, а да останемо на правом путу. Влада води политику и унутрашњу и спољну", истакао је Дачић.

Говорећи о евентуалном увођењу санкција Москви, каже да то мора да има предпитање да ли ће Запад пружити руку Србији за поштовање њеног територијалног интегритета.

"Шта ако Република Српска тражи пријем у Савет Европе. Сви се сложимо око Украјине. Уведите санкције Русији, а онда ми ћемо примити Косово у СЕ, каква је та порука, она није адекватна", истакао је Дачић и каже да је више пута поставио питање шта нам нудите, шта је политички пакет који нам нудите.

Подсјетио је да је предсједник Вучић рекао да нам нису дали шансу да дискутујемо о политичком рјешењу, само је питање како да се "Србија анестезира да лакше прогута независност".

 

 

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и Твитер налогу.

© АД "Глас Српске" Бања Лука, 2018., ISSN 2303-7385, Сва права придржана