Дачић: Ако Приштина пошаље специјалце, Срби ће се бранити

Срна
Дачић: Ако Приштина пошаље специјалце, Срби ће се бранити

БЕОГРАД - Ако косовски Албанци пошаљу специјалне јединице на сјевер Косова и Метохије, Срби ће се свакако бранити, а ако Приштина учини тако нешто изазваће сукоб, рекао је министар спољних послова Србије Ивица Дачић, оцјењујући да се Европа понаша као тибетански савјети мудраца.

Дачић је истакао да Срби треба да користе све легитимне методе политичке борбе за своја права на Косову и Метохији и да не зна ко би то могао да им оспори.

"Ако крену специјалне косовске јединице на север, то је кршење свих међународних споразума. Срби ће се свакако бранити, ту нема никаве дилеме. Ако неко поставља дилему шта ће да се деси, ако то Приштина уради, па изазваће сукоб", рекао је Дачић за ТВ Прва.

Дачић је навео да САД замјерају да се Београд мијеша у одлуке Срба, што је, према његовим ријечима, потпуно легално и легитимно, те упитао да ли хоће да кажу да то није народ који живи у Србији.

Он је рекао да Србија тражи од чланица Савјета безбједности УН да гарантују мир, изврше своје обавезе из Резолуције 1244 и да зато прича са представницима свих великих сила.

Дачић је истакао да је у току легитимна борба Срба за своја легитимна права, те додао да је ово тренутак да се види стоји ли ЕУ иза Бриселског споразума и да ли је крива Приштина која га руши или Београд који га брани, те да ствари треба "истјерати на чистину".

Поводом информација да Приштина намјерава у децембру да поднесе захтјев за чланство у ЕУ, Дачић је рекао да се због тога у Бриселу већ "хватају за главу", те оцијенио да нема шансе да такав захтјев прође и да очекује тврд став чланица ЕУ које нису признале самопроглашено Косово као што су Кипар, Словачка, Шпанија, те Румунија и Грчка.

Дачић је истакао да нема шансе да самопроглашено Косово буде верификовано у УН као независна држава.

Говорећи о данашњем скупу Срба на Косову и Метохији, Дачић је рекао да се жели показати јединство срског народа, те оцијенио да је Србима очигледно прекипјело, пошто су изашли из приштинских институција.

"Ми гарантујемо да Срби неће правити никакве инциденте, али позивамо и међународне снаге да осигурају безбедност на северу Косова", додао је Дачић.

Он је рекао да се Западу сваке године због нечега жури, али то не значи да ће Србија прихватити неко рјешење које није праведно, те додао да се Срби боре за Брислески споразум.

"Не верујем да ће то Еворпа да цени. Они се понашају као тибетански савети мудраца, који расправљају о филозофским принципима. Али, јесмо ли потписали Бриселски споразум, хоће ли да се формира та ЗСО или неће? У сваком уговору пише шта се дешава у случају неиспуњења, није ово игра, иза је стала међунардна заједница", рекао је Дачић.

 

Дачић: Нема понуда са запада о којима би Београд могао да размишља

Министар спољних послова Србије Ивица Дачић рекао је да у овом тренутку нема приједлога са Запада о којем би Србија могла да размишља и да каже да треба да преиспита свој став о неувођењу санкција Русији, као и о питању Косова.

“Немају политичку понуду, мисле да ће решити финансијама, а ни ту нису издашни, а ни поводом чланства у ЕУ”, рекао је Дачић за “Вечерње новости”.

Он је навео да Запад својим одлукама и понашањем гура Србију све јаче у загрљај земљама које подржавају територијални интегритет Србије, а то није само Русија, него и Кина, Бразил, Венецуела, Куба...

Дачић је поновио јасну одлуку Србије да не уводи санкције Русији, јер се тако штите интереси Србије, те додао да Београд због тога трпи јаке притиске, али да ће да настави са таквом политиком све док то одговара српским интересима.

Он је оцијенио да је лицемјерно да неко кроз однос Србије са Русијом покушава да ријеши питање Косова и Метохије, те нагласио да Србија мора да гледа шта је у њеном најбољем интересу, а да је неприхватљива западна понуда да Београд треба да уведе санкције Русији и да дозволи да самопроглашено Косово уђе у УН и Савјет Европе.

Дачић је поновио да је неприхватљив и њемачко-француски план, који нуди Србији да прихвати самопроглашено Косово у УН у замјену за “магловиту еворпску перспективу”, јер је неприхватљива и сама његова поставка да је основа за разговоре - да је “Косово независна држава”.

Он је истакао да из Србије нико није рекао да је европски пут неупитан, ако мора да се плаћа територијом.

Наводећи да Србија жели да буде члан ЕУ, Дачић је додао да мисли да је у интересу ЕУ да Србија буде њен члан, а да јој није у интересу да највећи народ на Балкану буде изван те организације.

Дачић је рекао да ће бити нових повлачења признања лажне државе Косово, ако то буде потребно, те да је до сада укупно 27 земаља повукло признање, од којих имена девет држава Србија још није открила.

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и Твитер налогу.

© АД "Глас Српске" Бања Лука, 2018., ISSN 2303-7385, Сва права придржана