Цијена хљеба у Србији ограничена на 53,5 динара

Танјуг
Foto: Илустрација

БЕОГРАД- На данашњој сједници Владе Србије усвојена је Уредба о обавезној производњи и промету хљеба од брашна „Т-500“, у циљу даље заштите животног стандарда становништва Републике Србије, имајући у виду да тржиште још увијек није стабилизовано, саопштено је из Министарства трговине, туризма и телекомуникација.

Уредбом се уређује обавезна производња и промет хљеба, максимална висина маржи, ремитенда и рокови плаћања привредним субјектима који се баве производњом хлеба.

Новом Уредбом ограничена је малопродајна цијена хљеба од брашна Т-500, на 53,50 динара, док је максимална произвођачка цијена ограничена на 45,88 динара.

Такође, Уредбом је ограничена и највиша укупна стопа марже, обрачуната на нето фактурну цијену за све остале врсте хљеба, умањену за рабате и попусте, а износи максимално 40 процената.

Ова уредба ступа на снагу наредног дана од дана објављивања у Службеном гласнику Републике Србије, а примјењује се од 9. августа и важиће 30 дана.

Влада је, како се подсјећа у саопштењу, донијела и Уредбу о ограничењу висине цијене пелета којом максимална малопродајна цијена пелета не смије прелазити 38.000 динара по тони у свим паковањима.

Уредба је донијета у циљу спречавања поремећаја на тржишту која може угрозити енергетску безбједност Републике Србије, ограничава цијена у трговини на мало пелета.

Уредба ступа на снагу наредног дана од дана објављивања у "Службеном гласнику Републике Србије", а важи 90 дана од дана ступања на снагу.

Влада је донела и Одлуку о привременом ограничењу извоза одређених дрвних сортимената од битне важности за Републику Србију на период од шест месеци и увела привремено ограничење извоза одређених дрвних сортимената, пореклом из Републике Србије, у циљу спречавања критичне несташице ових производа, односно ублажавања посљедица такве несташице у Републици Србији.

Ова одлука ступа на снагу наредног дана од дана објављивања у „Службеном гласнику Републике Србије”.

Такође, Влада је донокела и Одлуку о привременој забрани извоза одређених дрвних сортимената од битне важности за Републику Србију.

Њоме се уводи привремена забрана извоза одређених дрвних сортимената за потребе производње чврстих горива на бази биомасе на домаћем тржишту, у циљу спречавања критичне несташице ових производа, односно ублажавања посљедица несташице настале услед повећаног извоза и потребе становништва за повећаним снабдијевањем проузрокованим кризом на свјетском тржишту енергената. Ограничење се не односи на извоз робе за коју је царински орган прихватио извозну декларацију прије ступања на снагу ове одлуке.

Ова Одлука ступа на снагу наредног дана од дана објављивања у „Службеном гласнику Републике Србије”, а примјењује се до 1. новембра 2022. године.

Такође, Влада Републике Србије донијела је и измијењену Одлуку о привременој забрани извоза евро-дизела ЕН 590 којом се она продужава за још седам дана, подсјећа се у саопштењу Министарства.

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и Твитер налогу.

© АД "Глас Српске" Бања Лука, 2018., ISSN 2303-7385, Сва права придржана