Брнабић: Србија чува податке својих грађана

Срна
Брнабић: Србија чува податке својих грађана

БЕОГРАД - Србија је, због сајбер опасности, одлучила да личне податке грађана складишти код себе, гдје може да осигура највише безбједносне стандарде, рекла је премијер Србије Ана Брнабић.

Обраћајући се онлајн на Минхенској безбједносној конференцији, Брнабићева је напоменула да су у Србији зато развијена два државна “дата центра”, која чувају најважније регистре.

“Србија сматра заштиту података веома важном и зато тражимо да подаци грађана буду складиштени у нашој земљи, где можемо обезбедити високе стандарде безбедности”, рекла је она.

Брнабићева је истакла да Србија непрестано обучава особље како би уочило пријетње и на њих адекватно одговорило, те додала да је Србија препознала бенефите дигитализације, али и да је свјесна и проблема и изазова који је прате јер је сајбер безбједност изложена потенцијално великој пријетњи.

Говорећи о теми “Ново разматрање сајбер стратегија у турбулентним временима”, Брнабићева је навела да је Србија брзо напредовала у обезбјеђивању критичне сабјер инфраструктуре.

У том смислу, истакла је она, детаљно је израђена сајбер стратегија и усвојени закони, основан национални центар за превенцију безбједносних ризика ИТ система, који прибавља све податке о потенцијалним ризицима и упозорава на пријетње.

“Разумемо да је кључна међународна сарадња у борби против сајбер криминала. Зато смо опредељени да повећамо комуникацију, делећи најбољу праксу и поуке, и учествујемо у међународним процесима сајбер безбедности”, нагласила је Брнабићева.

Она је посјетила да су њени циљеви као премијера трансформација српске економије у технолошки модерну и дигитализовану економију, оријентисану ка истраживањима и иновацијама, пренио је Тањуг.

Брнабићева је подсјетила да је у Србији почела трансформација образовања и јавне администрације, да се у школама уводе основе вјештачке интелигенције, да се школе повезују са брзим интернетом и уводе дигиталне књиге и учионице.

Осим тога, додала је она, Србија је инвестирала снажно у високотехнолошку инфраструктуру, у научнотехнолошке паркове, истраживачке институте, а јавној администрацији је постављено као приоритет електронска управа /е-управа/ како би се добиле транспарентне и ефикасне услуге доступне грађанима и привреди у свако доба.

Брнабићева је истакла да су већ уочени јасни бенефити тих промјена, посебно током пандемије вируса копрона, прије свега у процесу вакцинације, када су захваљујући е-управи грађани могли лако да се региструју и бирају вакцине.

Данас, други дан дводневне конференције, која је почела јуче, осим премијера Србије Ане Брнабић, излагања су имали и генерални секретар ОЕБС-а Хелга Шмит, бивши државни секретар САД Медлин Олбрајт, те предсједник Минхенске безбједносне конференције Волфганг Ишингер.
 

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и Твитер налогу.

© АД "Глас Српске" Бања Лука, 2018., ISSN 2303-7385, Сва права придржана