Брнабић: Срамотно је што су Србију тужили за несарадњу с Хагом

Танјуг
Брнабић: Срамотно је што су Србију тужили за несарадњу с Хагом

БЕОГРАД - Срамотно је то што је Међународни резидуални механизам за кривичне судове тужио Србију Савјету безбједности УН за недостатак сарадње у случају радикала Вјерице Радете и Петра Јојића, оцијенила је вечерас премијерка Србије Ана Брнабић.

“Вјерица Радета и Петар Јојић нису оптужени за ратне злочине, за утицање на сведоке, већ су оптужени за непоштовање суда”, казала је Брнабић за ТВ Пинк.

Брнабић је подсјетила да се Србија обавезала да ће Хашком трибуналу испоручивати оптужене за ратне злочине, злочине против човјечности и геноцид, али не и за непоштовање суда и додала да је испоручила 45 од 46 оптужених, јер се Влајко Стојиљковић убио.

Уз то, како каже, постоји и одлука Вишег суда у Србији према којој не постоји правни основ да буду изручени.

“Невероватно је то да је кључна тема седнице СБ УН изручење Радете и Јојића”, казала је.

Додала је да изручење подразумијева да прво буду ухапшени, што она као премијерка према нашим законима не може да учини.

“Морам да поштујем одлуке домаћих судова”, истиче Брнабић и додаје да међународна заједница с једне стране инсистира на владавини права, а са друге тражи од ње да селективно примењује одлуке суда.

Брнабић: Хаг пресудама удаљио регион од помирења

Премијерка Ана Брнабић изјавила је вечерас поводом потврђене пресуде Ратку Младићу пред Механизмом у Хагу да је Србија у потпуности посвећена и залаже се за истраживање свих ратних злочина и за привођење свих који су оптужени, као и кажњавање одговорних, али да замјера Хашком трибуналу што је земље и народе у региону удаљио од помирења с обзиром да за српске жртве скоро нико није одговарао.

Брнабић је на ТВ Пинку рекла да је Србија доказала у посљедње скоро три деценије да је привржена кажњавању оних који су починили ратне злочине и додала да неће коментарисати пресуду Младићи како одговором не би нанијела штету Србији.

На питање да ли је Хашки трибунал политички суд како га многи оцијењују или је заиста суд пред којим се суди ратним злочинцима по праву и правди, премијерка је рекла да је то без сумње политички суд.

“Тамо где се умеша политика право и правда иду кроз прозор”, рекла је Брнабић.

Каже и да има утисак да је Хашки трибунал данас, 26 година након сукоба, још више удаљио вјерске заједнице и народе у региону.

“Имамо гору нетрпељивост него што смо имали пре 26 година и томе је Хаг допринео”, казала је премијерка.

Навела је да су јој људи из тог суда казали да он и није оформљен да би допринео регионалном помирењу и додала да се не слаже са тим.

“Са тим се не слажем, јер да је свако ко је погођен ратовима осетио правду, да смо видели да су одговарали сви који су починили злочине то би индиректно, ако не директно, допринело помирењу”, казала је Брнабић.

Истакла је да треба сви да се запитамо ко је за то крив, да ли само државе западног Балкана или “нам је неко помогао, између осталих и Суд у Хагу”.

“Правда није задовољена, за злочине над Србима мање - више нико није одговарао и онај ко је одговарао били су војници нижег ранга, а пресуде су биле минималне”, закључила је Брнабић.

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и Твитер налогу.

© АД "Глас Српске" Бања Лука, 2018., ISSN 2303-7385, Сва права придржана