Батут: Мале богиње најчешће зими, рјешење вакцинација

Танјуг
Батут: Мале богиње најчешће зими, рјешење вакцинација

БЕОГРАД - Након што је, према подацима Батута од 12. јануара, у Србији забиљежено шест случајева малих богиња, Институт за јавно здравље Србије издао је саопштење о овој болести, колико је опасна, како се преноси, која је превенција.

Вирус се преноси капљичним путем, а обољеле особе су најзаразније два до четири дана пре и до четири дана након избијања.

Код ове болести се региструју сезонске осцилације са порастом оболевања током периода касне зиме и прољећа, а човјек је једини природни резервоар вируса.

Инкубациони период просечно траје од 10 до 12 дана. Почетак болести карактеришу повишена температура, малаксалост, црвене и водњикаве очи, цурење из носа и кашаљ. Карактеристична црвена макулопапулозна оспа се прво јавља на лицу, унутар два до четири дана од почетка симптома, а потом се шири ка трупу и екстремитетима.

Осип обично траје четири до шест дана и најчешће је праћена благим перутањем коже.

Тешка клиничка слика са компликацијама се јавља код недовољно ухрањене дјеце, посебно оне која имају недостатак витамина А у исхрани, код оних особа код којих је имунски систем ослабљен због неке друге болести, чешћа је код дјеце млађе од пет и особа старијих од 20 година.

Особе које су прележале мале богиње имају доживотни имунитет. Компликације се јављају у око 30 одсто пријављених случајева, а чине их инфекције средњег уха (седам до девет одсто), проливи са дехидратацијом (шест одсто), запаљење плућа (један до шест одсто), слепило и постинфективни енцефалитис (један у 1.000 случајева), као и субакутни склерозирајући паненцефалитис (ССПЕ) - 1 на 100.000 случајева.

Као последица наведених компликација малих богиња могући су и смртни исходи. Невакцинисана дјеца су у највећем ризику од оболијевања, као и свака друга особа без обзира на узраст која нема имунитет. Серолошке студије су показале да се код 99 одсто деце која су примила две дозе вакцине против малих богиња, заушака и рубеле (ММР) у узрасту након навршених 12 мјесеци развија адекватан имунски одговор. Активна имунизација ММР вакцином је обавезна за све запослене у здравственим установама који су рођени 1971. године и касније.

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и Твитер налогу.

© АД "Глас Српске" Бања Лука, 2018., ISSN 2303-7385, Сва права придржана