Банке у Србији немају пословне односе са СВБ, без утицаја на банкарски сектор СРБ

Tanjug
Foto: Tanjug

БЕОГРАД - Банке у Србији немају пословне односе са банком СИЛИЦИЈУМСКЕ долине нити изложеност према тој банци, тако да не постоји могућност испољавања како директних, тако ни индиректних ефеката затварања ове банке на банкарски сектор Републике Србије, речено је данас Танјугу у Народној банци Србије.

 НБС истиче да је банкарски сектор Србије стабилан, високо ликвидан и солвентан, као и да грађани могу бити увјерени у стабилност и сигурност пословања банака, као и сигурност свих штедних депозита. 
    

Како је наведено, кључни ризик у овом тренутку је ризик преливања кризе и неповерења на друге банке на тржишту САД, прије свега оне од системске важности, као и на цјелокупно америчко финансијско тржиште, што се посредно може одразити и на остатак свијета. 
    

У централној банци Србије наводе да су сви релевантни показатељи пословања банака вишеструко изнад регулаторних захтева Народне банке Србије. 
  

 Показатељ адекватности капитала банкарског сектора је на крају децембра 2022. године износио више од 20 одсто, а вриједност свих релевантних показатеља ликвидности банака потврђује и високу ликвидност домаћег банкарског сектора. 
  

 Такође, показатељ учешћа бруто проблематичних кредита у укупним бруто кредитима банкарског сектора (бруто НПЛ показатељ) је на крају децембра 2022. године износио 3,01 одсто, што је најнижа вредност од када се прати овај показатељ и потврда је очуване и ојачане стабилности и квалитета активе банкарског сектора. 
  

 У централној банци истичу да је пословање свих банака у Србији је под надзором Народне банке Србиј.
  

 У циљу враћања повјерења у финансијски систем, ФЕД, Трезор САД и друга регулаторна тијела су донијела хитне мјере како би смирили тржиште и предупредили ширење посљедица кроз финансијски систем и наглашено је да ће сви осигурани депоненти имати неограничен приступ својим средствима, кажу у НБС за Тањуг.
  

 Поред тога, ФЕД је креирао посебан програм (Банк Терм Фундинг Програм) који ће под повољнијим условима обезбедити колатерализовану ликвидност банкама које не могу до ње да дођу на тржишту. 
    

Међутим, тржишни учесници углавном сматрају да ови проблеми не представљају широко распрострањен системски ризик у банкарском сектору САД, усљед специфичности пословног модела и портфолија СВБ, као и неадекватног управљања ризицима те банке, те да не би требало да имају велике импликације на највеће банке у САД.
  

 Народна банка Србије наводи да непрекидно и у свим околностима пажљиво прати и анализира ситуацију у финансијском сектору, као и стање на цјелокупном домаћем и међународном тржишту. 
  
 Као и до сада, Народна банка Србије остаје одлучна да и у условима појачаних неизвесности на међународном тржишту предузме све потребне мјере у циљу очувања монетарне и финансијске стабилности, а тиме и макроекономске стабилности у цјелини, поручује НБС.
    

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и Твитер налогу.

© АД "Глас Српске" Бања Лука, 2018., ISSN 2303-7385, Сва права придржана