Апелација потврдила блокаду имовине мајке дјечака – убице из „Рибникара“

Танјуг
Апелација потврдила блокаду имовине мајке дјечака – убице из „Рибникара“

БЕОГРАД Апелациони суд у Београду потврдио је рјешење Вишег суда у Београду којим је забрањено М.К, мајци дјечака који је починио масакр у београдској Основној школи “Владислав Рибникар”, да отуђи и оптерети непокретности.

Ова одлука је донијета након разматрања жалби на првостепено рјешење Вишег суда у Београду којим је раније одређена привремена мјера ради обезбјеђења будућег новчаног потраживања породица убијених.

Том одлуком мајци дјечака М.К. забрањено је отуђење и оптерећење непокретности и удјела на непокретностима и то становима, градском грађевинском земљишту, пољопривредном земљишту, гаражи-паркинг мјесту, породичној стамбеној згради и помоћној згради, те је одређен упис забиљежбе забране отуђења и оптерећења непокретности одређених овим рјешењем у надлежни катастар непокретности.

Истовремено је одређена привремена мјера забране М.К. да отуђи, односно оптерети аутомобил “марке Фиат 500”, 2017. година производње, како се наводи на сајту Апелационог суда у Београду. Потврђеним првостепеним рјешењем наложено је Народној банци Србије-Организацији за принудну наплату и јавном извршитељу да сва новчана средства којима располаже М.К. на рачунима и штедним улозима код пословних банака заплијени, пренесе и положи у депозит јавног извршитеља до износа од 2.700.000 евра у динарској противвриједности, а средства ће се чувати у депозиту јавног извршитеља све до правноснажног окончања парничног поступка. Одређена је и привремена мјера пописом и одузимањем готовог новца, накита и хартија од вриједности извршног дужника, а одређен је рок од 30 дана члановима породице убијених за подношење тужбе у циљу оправдавања одређених привремених мјера.

Привремене мјере остају на снази до правноснажног окончања поступка покренутог тужбом извршних повјерилаца, а жалба не одлаже извршење.

Како се наводи у одлуци Апелационог суда, правилно је првостепени суд одлучио када је одредио предложену привремену мјеру, имајући у виду да су малољетни подносиоци браћа и сестре преминулих лица, што супротна страна није спорила, да их заступају родитељи, те да родитељи и браћа и сестре настрадалих лица имају исто пребивалиште су довољне да суд сматра вјероватним постојање заједнице живота, а самим тим и потраживање на страни браће и сестара.

По оцјени другостепеног суда, извршни повјериоци су, како се наводи у одлици суда, судским одлукама и јавним исправама доказали намјеру извршног дужника да отуђи и оптерети ближе описане непокретности, односно да су у том циљу предузете конкретне радње на који начин би повјериоци усљед располагања имовином били оштећени односно онемогућени да намире своја будућа потраживања.

Суд додаје и да, с обзиром на намјеру извршног дужника, број оштећених лица, те висину будућег потраживања повјерилаца слиједи да постоји опасност да извршни дужник располаже не само непокретном већ и покретном имовином, због чега правилно првостепени суд закључио да су извршни повјериоци учинили вјероватним и постојање опасности по потраживање.

Апелациони суд је става и да су неосновани наводи жалбе да је одлука којом је наложено Народној банци Србије и јавном извршитељу да сва новчана средства којим располаже извршни дужник на рачунима и штедним улозима код пословних банака заплени, пренесе и положи код јавног извршитеља, заснована на погрешној примјени материјалног права јер ће извршном дужнику бити заплијењена основна зарада те ће остати без основних средстава за живот.

У одлуци наводе да је жалба неоснована јер се та мјера односи на средства која су затечена на рачунима и штедним улозима код пословних банака у моменту извршења привремене мјере, што не значи да ће извршни дужник бити лишен зарада и основних средстава за живот.

Закључује и да су без утицаја и наводи жалбе да је првостепени суд прекорачио своја овлашћења доношењем одлука да одузима и накит извршном дужнику с обзиром да суд може да одреди сваку мјеру којом се постиже сврха обезбјеђења, па с обзиром на велики број оштећених лица и велику висину њихових потраживања, те природу и значај будућег потраживања, а које се односи на накнаду штете због смрти блиских лица, правилна је и ова одлука, јер је циљ мјере заштита потраживања повјерилаца.

Чланови породица убијених су 9. августа поднијели тужбу у парничном поступку против мајке, оца и дјечака К.К.

Тужба је поднијета у парничном поступку због накнаде нематеријалне штете за претрпљене душевне болове усљед смрти блиског лица, као и на име претрпљеног страха, а против дјечаковог оца је у току и кривично поступак који је у фази истраге пред Вишим јавним тужилаштвом у Београду.

Овом тужбом је затражена и новчана рента односно будуће давање одређеног износа новца од дана пресуђења па док за то трају услови - и то на име будуће нематеријалне штете за претрпљене душевне болове усљед смрти блиског лица.

К.К. је 3. маја користећи очев пиштољ убио девет вршњака и чувара те школе.

 

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и Твитер налогу.

© АД "Глас Српске" Бања Лука, 2018., ISSN 2303-7385, Сва права придржана