Антонијевић: Тренутно више од 3.000 потписа за повратак споменика

Танјуг
Антонијевић: Тренутно више од 3.000 потписа за повратак споменика

БЕОГРАД- Петиција за враћање споменика палим српским војницима у ратовима 1912-1918. на гробљу у Приштини тренутно има више од 3.000 потписа, саопштио је адвокат и стручњак за људска права Милан Антонијевић.

Он је рекао да петиција, коју је покренуо координатор Радне групе Националног конвента о ЕУ за поглавље 35 Драгиша Мијачић, са једне стране показује број оних који су директно подржали враћање споменика, али је указао да ту треба додати и све оне који су преко друштвених мрежа упутили подршку да се то и уради.

''Огроман број људи који је ову петицију видео и поделио говори о томе да постоји спремност грађана да покрену ово питање, да је спремност постојала у тренутку када је ова плоча са приштинског православног гробља уклоњена'', рекао је Антонијевић.

На питање колико потписника је потребно да би се кренуло у правцу враћања споменика на гробље, он је рекао да је пажња медија већ подигнута.

''С обзиром да имамо прво појашњење француске амбасаде у Приштини, које заиста није било прилично задовољавајуће, већ смо сви наставили да говоримо о томе да би било неопходно све вратити у пређашње стање, тај број није толико битан, чини ми се, већ је очигледно пажња медија с једне стране подигнута. Мислим да је и француска амбасада схватила осетљивост овог питања, на шта смо указивали и ми кроз петицију'', рекао је Антонијевић.

Према његовим ријечима, очигледно постоји разумијевање за то да је поступком уклањања спомен плоче амбасада Француске изашла из ''оквира у којима би требало да буде".

''Очигледно постоји разумевање за то да је оваквим поступањем амбасада некако изашла из оних оквира у којим би требало да буде, да је ово изузетно осетљиво питање нарочито на Косову, где имате огроман број и споменика и цркава и гробаља која су била оштећена током сукоба, које се оштећују и данас. То подиже тензије у сваком тренутку и због тога очигледно постоји спремност да се изађе у сусрет и петицији и свим апелима јавних личности и цивилног друштва и да се све врати у пређашње стање. Да на тај начин ставимо тачку на овај прилично чудан покушај, не могу кажем писања другачије историје, али и неког односа који ипак показује непоштовање према српским жртвама из Првог светског рата'', навео је Антонијевић.

Споменик српским војницима погинулим у Балканским и Првом свјетском рату налази се на православном гробљу у Приштини, на мјесту гдје су сахрањени српски војници страдали током Првог свјетског рата.

На фотографијама које су објавиле амбасаде Француске и Нјемачке у Приштини са обиљежавања 11. новембра, Дана примирја, видјело се да је на мјесту гдје је некада био споменик посвећен српским војницима сада спомен-плоча посвећена француским војницима страдалим на КиМ, а да је спомен плоча посвећена српским војницима помјерена са стране.

Помјерање спомен обиљежја српским војницима изазвало је оштре реакције, а амбасаде Француске и Нјемачке су потом у заједничком саопштењу признале да је споменик измјештен на њихову иницијативу, објашњавајући тај потез тиме што је посљедњих година, посебно 2022., заједничка француско-немачка церемонија била,  како је наведено, "окаљана контроверзом у појединим медијима на Косову око присуства стеле на којој се одаје почаст српским војницима који су погинули између 1912. и 1918."

Епархија рашко-призренска изразила је дубоку забринутост поводом измештања спомен плоче српским војницима, истичући да ни српска заједница, која то гробље користи, ни Епархија рашко-призренска, која се духовно стара о православним гробљима на Косову и Метохији, нису били консултовани о измјештању спомен плоче ослободиоцима у Првом светском рату.

Епархија је истакла да је на тај начин не само поново исказано непоштовање према једном спомен обиљежју на православном гробљу на Косову и Меотхији, већ се прекрајањем историје покушавају замаглити неспорне истине о учешћу и историјској улози српског народа на овим просторима.

Помјерање споменика осудили су и Канцеларија за КиМ и Српска листа.

Амбасада Француске у Приштини саопштила је потом да ће размотрити, како је навела, "техничке могућности" да измјештени споменик српским војницима на православном гробљу у Приштини буде враћен на своје мјесто.

 

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и Твитер налогу.

© АД "Глас Српске" Бања Лука, 2018., ISSN 2303-7385, Сва права придржана