Амбасадори ЕУ: Рачунамо на солидарност Србије према Украјини

Танјуг
Foto: Илустрација

БЕОГРАД- Амбасадори земаља ЕУ у Србији истакли су данас у заједничком ауторском тексту да међународна заједница треба да удружи снаге да прекине војну агресију Русије у Украјини и заложи се за мир и мултилатерални поредак заснован на правилима, те да Унија рачуна на Србију да настави да се залаже за међународно право, за Украјину и против руске инвазије.

Амбасадори истичу и да Унија зна да може да рачуна на гостопримство и саосјећајност Србије према Украјинцима.

У ауторском тексту објављеном у "Недељнику", амбасадори наводе да смо ових дана свједоци једне од најгорих избјегличких криза у Европи од Другог свјетског рата, а да је та хуманитарна криза проузрокована искључиво "ничим изазваном руском инвазијом", и представља "катастрофу неподношљивих пропорција".

Зато, додају, читава међународна заједница треба да удружи снаге да прекине војну агресију Русије и заложи се за мир и мултилатерални поредак заснован на правилима.

"Инвазија се не тиче само Украјине, већ се тиче безбједности и стабилности света, за садашње и будуће генерације", наводе, између осталог, амбасадори земаља Уније.

Поздрављају то што се Србија придружила 141 земљи и гласала за резолуцију Генералне скупштине УН, најоштрије осуђујући руску агресију на Украјину и захтјевајући да Русија одмах прекине употребу силе против Украјине.

"Рачунамо на Србију да настави да се залаже за међународно право, за Украјину и против руске инвазије", стоји у тексту.

Подсјећају да су државе чланице ЕУ усвојиле одлуку да људима који бјеже из Украјине одобри статус привремене заштите на годину дана, уз могућност обнове, како би се смањио притисак на националне системе азила и омогућило расељенима да уживају хармонизована права широм ЕУ.

Додају и да су Европска унија и Србија партнери у области хуманитарне помоћи избјеглицама већ дуги низ година у различитим кризама, као и да Србија има дугогодишње искуство у прихвату избеглица, како током ратова деведесетих у бившој Југославији, тако и током мигрантске кризе 2015. године.

"И опет видимо добру вољу и солидарност народа Србије у свјетлу актуелне хуманитарне кризе изазване руским нападом на Украјину. С обзиром на српско искуство и резултате, увјерени смо да ће Влада Србије преузети своју одговорност у стварању услова за прихват значајног броја избјеглица из Украјине. Чињеница да Србија данас може да понуди исте стандарде као ЕУ када је ријеч о правном статусу и правима миграната и избеглица резултат је реформи система управљања миграцијама и азилом на којима је Србија радила протеклих година", стоји у ауторском тексту.

Писмо су потписали шеф Делегације ЕУ у Србији и амбасадори Француске. Чешке, Шведске, Шпаније, Белгије, Мађарске, Пољске, Данске, Кипра, Ирске, Литваније, Грчке, Италије, Луксембурга, Холандије, Словачке, Малте, Естоније, Бугарске, Аустрије, Румуније, Финске, Хрватске, Немачке, Португалије, Словеније и отправник послова Летоније.

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и Твитер налогу.

© АД "Глас Српске" Бања Лука, 2018., ISSN 2303-7385, Сва права придржана