Адвокат објаснио да ли је могуће процесуирати осумњичене ако тијело Данке Илић не буде пронађено

Танјуг
Адвокат објаснио да ли је могуће процесуирати осумњичене ако тијело Данке Илић не буде пронађено

БЕОГРАД - Адвокат Предраг Савић изјавио је данас да је, уколико тијело убијене двогодишње дјевојчице Данке Илић из Бора не буде пронађено, могуће процесуирати осумњичене за њено убиство на основу до сада прикупљених доказа.

-Ту су признања извршиоца, њихових прикривача који су из реда уже фамилије, имамо много других доказа у вези с настанком саобраћајке, крв на аутомобилу, асфалту...Могуће је извршити обичну или 3Д реконструкцију настанка саобраћајке, из које ће се видети да је била таква да није могла да произведе смртне последице јер је била брзина од 20 километара. На основу свих тих доказа врло је вероватно да је дете усмрћено на начин како је признао један од окривљених - навео је он за Танјуг.

Савић напомиње да би за кривични поступак било добро да се тијело нађе, да се изврши обдукција, судско медицинско вјештачење и да се на научни начин докаже узрочно-посљедична веза између повреда и смртних посљедица.

Како је рекао, савремена технологија и сви до сада прикупљени докази омогућавају да осумњичени буду процесуирани, чак и ако се тело не нађе, истакавши да би квалитет доказа био много виши, јачи, вјеродостојнији када би се нашло тијело и извршила обдукција и судско медицинско вјештачење.

На питање да ли је он лично за увођење смртне казне за најтеже злочине попут убиства двогодишње дјевојчице, Савић је одговорио да као човјек и родитељ јесте, али да као правник сматра да је то врло тешка, готово немогућа мисија.

-Ја се кајем што сам 2002. године када је укидана смртна казна био за укидање смртне казне. Веровао сам тада да ће укидање смртне казне допринети развоју људских слобода и права, да ће европска конвенција значити много за Србију, да ће присуство Србије у Савету Европе у европским интеграцијама бити много делотворније. Веровао сам и онима који су анализирали и истраживали проблем смртне казне и говорили да она нема генерално дејство превенције - изјавио је адвокат.

Узимајући у обзир европску конвенцију, чланство Србије у СЕ, као и друге међународне протоколе на нивоу УН и да већина земаља у свету укида смртну казну, Савић каже да са адвокатске стране не може да каже да би враћање смртне казне било одрживо и исправно.

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и Твитер налогу.

© АД "Глас Српске" Бања Лука, 2018., ISSN 2303-7385, Сва права придржана