Усвојене измјене Устава Црне Горе

Танјуг
Усвојене измјене Устава Црне Горе

Подгорица - Скупштина Црне Горе усвојила је данас измкене Устава у области правосуђа, што је један од кључних услова за даљи напредак те државе у европским интеграцијама.

За измјене највишег правног акта у циљу јачања независности правосуђа, чија је припрема трајала двије године, гласало је 59 посланика владајуће коалиције и опозиционих Социјалистичке народне партије и Позитивне Црне Горе, док је 19 представника главне опозиционе странке - Демократски фронт било против.

За промјене Устава Црне Горе у области правосуђа била је потребна двотрећинска већина у парламенту, што значи да владајућа коалиција, без дијела опозиције, није могла изгласати измјене највишег правног акта.

Измјенама Устава Црне Горе предвиђено је да се државни тужилац и судије Уставног суда бирају двотрећинском већином у парламенту, а ако такве већине не буде, у другом кругу биће потребна подршка три петине посланика.

Прописује се и да ће предсједника Врховног суда бирати и разријешавати Судски савјет двотрећинском већином на пет година.

Уставне промјене у области правосуђа један су од услова да Црна Гора отвори преговоре у поглављима 23 и 24, која је Европска комисија означила као кључна за даљи напредак те државе у европским интеграцијама.

Црна Гора је, до сада, привремено затворила два преговарачка поглавља 26. - које се односи на образовање и културу и 25. - које покрива области науке и истраживања.

Званична Подгорица је преговоре са ЕУ почела 29. јуна прошле године, када је у Бриселу одржана прва Међувладина конференција између Црне Горе и ЕУ

Званичници држава ЕУ су, уз одлуку за почетак приступних преговора, позвали Црну Гору да појача напоре на борби против организованог криминала и корупције, односно поручили да ће у фокусу бити поглавља 23 и 24, која се односе на правосуђе и владавину права.

Црну Гору на путу ка пуноправном чланству у ЕУ очекује 35 преговарачких поглавља.

Црногорски парламент вечерас ће се, у наставку засједања, изјаснити о раду Анкетног одбор за расијетљавање афере "Снимак", који је раније данас усвојио само технички извјештај о том случају, пошто није било сагласности чланова тог тијела да ли је било политичких злоупотреба приликом запошљавања.

Афера "Снимак" везана је за објављивање аудио снимака са сједница органа Демократске партије социјалиста (ДПС) на којима је наводно говорено о употреби државних ресурса у страначке сврхе, односно запошљавању по партијској припадности уочи прошлогодишњих парламентарних избора.

Тим поводом формиран је и скупштински Анкетни одбор, који је саслушао више државних и функционере ДПС-а, међу којима и премијера Црне Горе и лидера ДПС-а Мила Ђукановића, а сви они су негирали наводе да је било приликом запошљавања било фаворизавања чланова те партије.

Анкетни одбор данас није постигао сагласност да ли током рада тог тијела утврђено да ли је било злоупотреба током запошљавања, због чега је парламенту упућен само технички извештај.

Предсједник Одбора Коча Павловић из опозиционог Демократског фронта казао да је рад тог тијела показао да у Црној Гори постоје политичке злоутребе и оптужио странке владајуће коалиције да су на све начине минирале рад Одбора, пошто нису показале ни минимум желе да се афера "Снимак" истражи до краја.

Он је најавио да ће, уколико Скупштина Црне Горе усвоји технички извјештај, услиједити адекватна политичка реакција Демократског фронта.

Представник ДПС-а у Анкетном одбору Милутин Симовић казао је да је рад тог тијела показао да није било злоупотреба и дискриминације по партијском основи приликом запошљавања.

Замјеник врховног државног тужиоца Црне Горе Веселин Вучковић саопштио је раније да је покренут и истражни поступак у вези афере "Снимак", додајући да испитивање тог случаја неће трајати у недоглед.

 

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и Твитер налогу.

© АД "Глас Српске" Бања Лука, 2018., ISSN 2303-7385, Сва права придржана