УН: Хрватска да објезбеди ћирилицу

Танјуг
УН: Хрватска да објезбеди ћирилицу

Загреб - Комитет УН за људска права позвао је Хрватску да обезбједи националним мањинама право да користе свој језик и писмо, нарочито ћирилицу у Вуковару.

У извјештају Комитета УН о стању људских права у Хрватској објављеном на сајту одбора, изражава се забринутост због чињенице да припадници националних мањина имају проблеме приликом употребе матерњег језика, нарочито ћириличног писма и Хрватска се позива да предузме мјере у циљу промовисања међунационалне толеранције.

"Хрватска би требало да обезбједи пуну примјену права на коришћење мањинских језика и писама у складу са својим законским и уставним оквирима, са посебним нагласком на употребу ћирилчног писма у Вуковару и дотичним општинама", каже се у извјештају.

Хрватска држава би, како се каже, требало да предузме додатне мјере за промовисање међунационалне толеранције у свом разноликом друштву

У извјештају се такође изражава забринутост због репресивног поступања органа према припадницима националних мањина у Хрватској, нарочито Ромима.

Држава би, како се истиче, требало да интензивира напоре на сузбијању таквих напада, нарочито према Ромима и Србима и то организовањем специјалних тренинга којима би се код репресивних органа промовисало поштовање људских права и толеранције према различитостима.

Комитет УН наводи и да је забринут због "етничког профилисања" од стране полиције, нарочито када су у питању Роми.

Када је ријеч о процесуирању ратних злочина, УН поздрављају досад учињено на том пољу, али истичу жаљење због спорости истраге таквих случајева.

Такође се истиче забринутост због критеријума по којима се процесуирају ратни злочини и додаје да су случајеви "диспропорционално фокусирани на српску мањину".

Комитет изражава забринутост и због проблема које имају породице жртава ратних злочина у настојању да добију адекватну одштету за то.

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и Твитер налогу.

© АД "Глас Српске" Бања Лука, 2018., ISSN 2303-7385, Сва права придржана