Медији: Тирана гура Приштину у Савјет Европе

ГС
Медији: Тирана гура Приштину у Савјет Европе

БРИСЕЛ - Представници Албаније у Савету Европе доставили су Комитету министара Савјета Европе (СЕ) нон-пејпер о тзв. Косову у форми званичног документа, преноси “Косово онлајн”.

Према сазнањима портала Новости, у документу, који је прије три дана достављен сталним мисијама, наведено је да захтјев тзв. Косова за чланство у Савјету Европе већ подржава значајан број чланица.

- Недавни разговори са члановима Парламентарне скупштине такође су показали велику подршку таквом чланству - наведено је у овом документу у којем се подсјећа да независност тзв. Косова признаје 74 одсто земаља чланица ове међународне организације.

Додаје се и да захтјев тзв. Косова за чланство у Савјету Европе неће утицати на одлуке држава које не признају тзв. Косово, те да је чланство тзв, Косова у СЕ, “у потпуности компатибилно са Статутом и циљевима ове организације”.

У документу су се осврнули и на Швајцарску, наводећи да је то примјер да земља која није чланица Уједињених нација може бити примљена у СЕ.

- Правни став Савета Европе никада није био да држава која још није чланица УН не може постати дио ове организације. У супротном, не би било могуће чланство Швајцарске Федерације, која је примљена у СЕ 1963, а није била чланица УН до 2002 - стоји у нон-пејперу.

У документу се сматра да би чланство тзв. Косова у СЕ оснажило дијалог са Београдом и дало “нову енергију у покушају проналажења трајног рјешења, а тиме и трајног мира у овом дијелу европског континента”. Каже се и да тзв. Косово “остаје посвећено дијалогу који води ЕУ како би се пронашла трајна нормализација и узајамно признавање са Републиком Србијом”.

Како се тврди у документу, било би у националном, али и у интересу Европе, “да се даје примјер успешног рјешавања сукоба након геноцида на истински цивилизован, европски начин”.

Указују и да се ситуација у Европи и позиција СЕ драматично промијенила због сукоба у Украјини, да се Русија повукла из СЕ, а уведене су јој санкције којима се придружило и тзв. Косово. На тај начин, како додају, они су се сврстали на страну Европе у овом кључном тренутку историје.

У документу се тврди да тзв. Косово испуњава све критеријуме да постане чланица СЕ, као и да је то једина “демократска земља” у Европи која још није дио ове организације, преносе Новости.

ИНСТИТУЦИЈЕ

У документу се наглашава да је мишљење СЕ из 2008. написано пре проглашња независности тзв. Косова које је од тада, како подсјећају, примљено у институције као што су Развојна банка Савјета Европе и Европска комисија за демократију кроз право (Венецијанска комисија).
 

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и Твитер налогу.

© АД "Глас Српске" Бања Лука, 2018., ISSN 2303-7385, Сва права придржана