Тачијеви сарадници трговали органима

Танјуг
Тачијеви сарадници трговали органима

Приштина - Бивши косовски министар здравља Аљуш Гаши и савјетник премијера Шаип Муја налазе се међу осам осумњичених у новој истрази EULEX-а у случају трговине органима, преноси Танјуг.

Како су пренијели приштински медији, позивајући се на неименоване изворе у ЕУ канцеларији тужиоца, Гаши и Муја су на листи осумњичених, а "оптужница се очекује веома брзо".

Они су осумњичени да су искористили свој политички утицај и блискост са косовским премијером Хашимом Тачијем да би заташкали случајеве 30 илегалних трансплантација бубрега у приштинској клиници "Медикус" током 2008. године.

Приштински медији преносе да се очекује да на списку оптужених буду и Шкељзен Суља, Фљамур Богај, Ринон Дервиши, Нухи Ука, Кенан Дермиркол и Ерцен Сомнез.

Медији наводе да је тужилаштво пронашло многобројне везе људи премијера Хашима Тачија у "Медикусу".

Шаип Муја је био његов савјетник, једно вријеме је Тачи живио у Мујином стану. Аљуш Гаши је био министар у Тачијевој влади, а Шкељзен Суља је одлуком владе именован за секретара Министарства здравља Косова.

У првом дијелу процеса "случаја Медикус" највећу казну од осам година затвора добио је власник илегалне клинике Љутфи Дервиши.

Откривајући његове везе са људима у власти, лист наводи да је Дервиши на свадбу свог сина Арбана, осуђеног на седам година затвора, позвао многе високе званичнике косовске владе.

"Специјални" гост је био Јосуф Сомнез. Тада је са њим започео злочиначки посао - трансплантацију бубрега у "Медикусу", пишу приштински медији и додају да је домаћин свадбе Сомнеза представио својим пријатељима Шаипу Муји и Шкељзену Суљи.

Муја је у то вријеме био савјетник за здравство премијера Хашима Тачија, док је Суља, близак рођак Азема Суље, био генерални секретар у Министарству здравља. На свадби је био и адвокат из Приштине Фљамур Богај.

Арбанова свадба је послужила за упознавање ових особа, без чије помоћи, по мишљењу тужилаштва, не би могле да буду обављене 24 илегалне трансплантације прије пет година. У клиници "Медикус" укупно је обављено око 30 илегалних трансплантација органа.

Донатори органа били су регрутовани из сиромашних источноевропских и централноазијских држава, којима је обећавано да ће за извађени орган добити око 15.000 евра, док су примаоци органа, углавном из Израела, плаћали по 100.000 евра за орган.

Оптужница

Шаип Муја, Шкељзен Суља и Фљамур Богај су осумњичени заједно са сином Љутфија Дервишија, Рином Дервишијем, бившим предсједником Општинског суда у Приштини Нухијем Уком, косовским љекаром Кенаном Дермирколијем и сином Јусуфа Сомнеза, Ерценом Сомнезом за различите незаконите радње у "случају Медикус".

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и Твитер налогу.

© АД "Глас Српске" Бања Лука, 2018., ISSN 2303-7385, Сва права придржана