Срби изложени говору мржње у Хрватској

Срна
Срби изложени говору мржње у Хрватској

Њујорк - У Хрватској је на прелазу из 2016. у 2017. годину забиљежен раст националистичке реторике и говора мржње против Срба, избјеглица и миграната, наводи се у годишњем извјештају организације "Амнести интернешнел".

У документу се наводи да је ово резултат периода политичке нестабилности.


"Групе за заштиту људских права забиљежиле су случајеве у којима су медији и јавни званичници жевоцирали фашистичку идеологијуж из прошлости промовисањем употребе потпаљиве иконографије и генерално подстичући расположење против мањина", пише у извјештају.

"Амнести" наводи да се о случајевима дискриминације или насиља над мањинама ријетко воде истраге и да судови "редовно процесуирају случајеве вријеђања и повреде части појединаца".

У извјештају се оцјењује да су новинари и даље изложени кривичном гоњењу по овој основи.

"УНХЦР је регистровао да се од око 133.000 Срба избјеглих током рата око половине вратило до краја 2016. године, али брине због сталних препрека које спречавају Србе да поново дођу у посјед своје имовине", наводи "Амнести".

Ова организација напомиње да је степен запошљавања припадника мањина у јавним службама испод одређених циљева и да се Срби суочавају са значајним препрекама при запошљавању у јавном и приватном сектору.

"Право мањина да користе своје језик и писмо и даље се политизује и не примјењује у неким градовима", закључује се у извјештају.

Посебно се указује и на тежак положај Рома, који су суочени са препрекама при оставривању приступа систему образовања, здравственој заштити, смјештају у запошљавању.

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и Твитер налогу.

© АД "Глас Српске" Бања Лука, 2018., ISSN 2303-7385, Сва права придржана