Словенија: Пала влада, Братушекова мандатар

Танјуг
Словенија: Пала влада, Братушекова мандатар

Љубљана - Словеначки парламент изгласао је вечерас неповјерење влади Јанеза Јанше, и истовремено подржао кандидатуру Аленке Братушек за мандатара за састав нове владе.

За оставку владе изјаснило се 55 посланика, док је 30 гласало за опстанак Јаншине владе.

Братушекова, која је вршилац дужности предсједника опозиционе Позитивне Словеније (ПС), тако је постала прва жена мандатар за састав владе у Словенији, али постоје сумње да је она уопште у стању да састави нову владу.

Нова мандатарка има рок од двије недјеље да формира кабинет који би потом морао да подржи парламент, а уколико не успије да обезбједи коалиционе партнере, предсједник Борут Пахор би могао да закаже ванредне изборе.

Политички аналитичар Владо Михељак је упозорио на могућност да 42-годишња мајка двоје дјеце не успије да формира нову владу, с обзиром да, како је навео, постоји бојазан да Словеначка народна странка (СЛС) и Грађанска листа (ДЛ) не буду спремне на сарадњу.

Те двије странке десног центра су прве напустиле владајућу коалицију, али послије посљедњих ванредних избора у децембру 2011. нису успјеле да се договоре са ПС око формирања нове владе, због чега је лидер ПС, градоначелник Љубљане Зоран Јанковић улогу мандатара за састав владе морао да препусти Јанезу Јанши.

Почетак краја Јаншине владе догодио се у јануару, након што је антикорупцијска комисија објавила извјештај у којем је њега и Зорана Јанковића оптужила за прикривање њиховог стварног имовинског стања.

Због извјештаја је неколико коалиционих партнера у влади у више наврата од Јанше тражило да поднесе оставку, што је он категорично одбијао, након чега су три странке напустиле владајућу коалицију, у којој су тако остале само Јаншина Словеначка демократска странка (СДС) и Нова Словенија (НСИ).

Братушекова, која је раније радила у министарству финансија, недавно је преузела функцију вршиоца дужности ПС, након што је Јанковић одлучио да, због оптужби антикорупцијске комисије, привремено “замрзне” своју функцију предсједника ПС до наредних страначких избора.

“Под нормалним условима, Братушекова би била пристојан премијер”, рекао је Михељак агенцији Франс прес и додао да ће Аленка Братушек имати проблема да формира владу састављену од експерата, како је то најавила данас, представљајући свој програм пред парламентом.

Михељак сматра да је извјесније да ће будућу владу чинити лидери партија новонастале коалиције, као што је био случај и у Јаншиној влади.

Братушекова је данас, представљајући свој програм у парламенту, најавила да би главни циљ нове владе био нормализација политичких прилика, враћање оптимизма и заокрет у односу на престроге мјере штедње у јавној потрошњи, на којима је инсистирала Јаншина влада, а које су се, како је истакла, показале неуспјешним.

За разлику од Јанше, који је, према њеним ријечима, плашио Словенце претњама о могућем банкроту државе и “грчком сценарију” у случају да се не настави са строгом политиком штедње, Братушекова је рекла да би њена влада проблеме рјешавала тако да би се показало да је такав страх био неоправдан.

“Политику бисмо градили на словеначким предностима које постоје, на увјерењу да излаз постоји, а већ сада могу рећи да у Словенији грчког сценарија неће бити”, рекла је она.

Јанша је послије њеног обраћања изразио забринутост због прогама који је представила. Он је оцијенио да најава Братушекове да би у случају формирања нове владе услиједио ребаланс буџета којим би се избрисали напори да се спроведу мјере штедње, представља опасност да се понове исте грешке у најгорем могућем тренутку.

Он је прокоментарисао и дио експозеа Братушекове у којем га је критиковала због навода о “грчком сценарију”. “Грчка мало по мало ступа на пут опоравка... Био бих срећан када би се тако нешто могло рећи за Словенију”.

Коментаришући компромитујући извјештај антикорупцијске комисије, он је рекао да су једино тачни наводи комисије о вредности његовог аутомобила и о његовом вишемесјечном кашњењу приликом пријављивања имовине, док је остатак извјештаја, како је истакао, нетачан и неоснован.

Јанша је рекао да антикорупцијска комисија није случајно објавила тај извјештај са лажним наводима, који су, како је оцијенио, довели до тога да се влада данас нашла у ситуацији да се гласа о њеном појверењу у парламенту.

Због тренутне кризе владе и великих протеста против владајућих политичких елита који потресају словеначке градове дуже од два мјесеца, многи аналитичари сматрају да се та земља налази у најтежој политичкој кризи од 1991. године, када се одвојила од некадашње СФРЈ.

 

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и Твитер налогу.

© АД "Глас Српске" Бања Лука, 2018., ISSN 2303-7385, Сва права придржана