САД уцијениле Приштину због суда за ратне злочине

Танјуг
САД уцијениле Приштину због суда за ратне злочине

Франкфурт - Приштини откуцава сат када ће морати да се сложи са оснивањем суда за ратне злочине, а САД су уцијениле приштинске власти које немају куд, тврде франкфуртске "Вести".

"Од састанка косовског руководства са Џонатаном Муром, директором канцеларије за југоисточну Европу у америчком Стејт департменту, који је на моменте прилично изашао из дипломатског оквира, влади Хашима Тачија је јасно да нема куд. Мур је донио поруку - опцију немате, или суд под окриљем ЕУ или заувијек заборавите на наше пријатељство", пишу "Вести".

Позивајући се на дипломатске кругове у Приштини, дневник наводи да САД интенизвно лобирају за овакву врсту суда, јер је процјена Стејт департмента да би (у случају да косовски парламент не донесе одлуку о оснивању суда) одлучивање било пресељено у Уједињене нације, незаобилазно довело до тензија са Русијом и нанијело штету спољној политици САД.

"Американци, који већ имају проблем са Русијом која инсистира на ингеренцијама сталног Међународног кривичног суда (чији статут САД нису ратификовале и залажу се за ад хоц трибунале) и која је стопирала усвајање плана Мартија Ахтисарија у УН (по коме је Косово стекло пуну независност), плаше се да би сада били прегласани и изгубили контролу над тим процесом.

Други разлог због којег је канцеларија Џонатана Мура под великим притиском да убједи Приштину јесте бојазан шта би усљед свих тих процеса могло да изађе на видјело", наводе "Вести".

Нема сумње да постоји бојазан да би у истрази и на суђењима могло да буде ријечи о стварима које су за сада биле само на нивоу претпоставке, без конкретних доказа, а један од њих је рецимо, веза агената ЦИА и ОВК, да ли су били, у ком периоду и у каквом контакту, додаје дневник.

Свакодневном лобирању америчке амбасадорке у Приштини придружили су се и други амбасадори, па је тако британски питао на једном састанку - да ли хоћете да о суду одлучују Руси?, док је њемачки упозорио да ће Косово, ако одбије оснивање трибунала за ратне злочине, бити оптужено за ометање правде.

Чланови предсједништва Демократске партије Косова (ПДК) свакодневно разговарају о теми оснивања суда, такође ријечником који није дипломатски и управо због интензивног лобирања и питања шта ће САД понудити да "тврдо крило" ПДК попусти, потпуно другачији контекст добила је вијест да је неколико Еулексових судија и тужилаца ангажованих на случајевима ратних злочина под истрагом због сумњи да су узели мито од локалних адвоката.

За многе (чак и неке запослене у Еулексу) нема логике да се међу оптуженима нађе и најомраженији тужилац међу припадницима ОВК Маурицио Салустро, који је водио случајеве Клечка и против озлоглашене Дреничке групе (гдје се судило Фатмиру Љимају, Сулејману Сељимију, Самију Љуштакуу). Чланови ОВК су му испјевали пјесму пријетње. Због опасности по безбједност, он је једини судија Еулекса који је имао даноноћно обезбјеђење, наводи лист.

Ангажман Салустра на Косову је завршен прошле године и од тада ради у Београду на пројекту Европске уније, указују "Вести".

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и Твитер налогу.

© АД "Глас Српске" Бања Лука, 2018., ISSN 2303-7385, Сва права придржана