РТЦГ : Абазовић има мање од два мјесеца да формира владу

Танјуг
Foto: Агенције

ПОДГОРИЦА- Мандатар Дритан Абазовић мора да предложи нову владу у уставном року који је сада већ нешто краћи од два мјесеца, а у супротном Скупштина ће бити распуштена, пише данас портал РТЦГ.

Наводи се и да у Црној Гори нема прописа који би предсједавајућег Скупштине Страхињу Булајића могао да натјера да сазове сједницу парламента.

Могућност да неко од потпредсједника сазове сједницу практично је искључена чланом 89 Устава Црне Горе који прописује: “Потпредсједник замјењује предсједника Скупштине у вршењу послова када је он спријечен или када му он повјери да га замјењује”.

Тренутна ситуација у Црној Гори је таква да није основано претпоставити да би, у случају да мандатар Дритана Абазовић састави мањинску владу, Булајић заказао сједницу парламента на којој би она могла бити изгласана, наводи се.

Према Уставу Црне Горе, наиме, мандатар има рок од 90 дана да предложи владу, а ако у том року влада не буде изабрана, Скупштина се распушта. Такође, према Уставу, рок за избор владе тече од дана када мандатар добије мандат за састав владе од Предсједника.

Будући да је предсједник Црне Горе Мило Ђукановић, подсјећа портал, мандат Абазовићу дао 3. марта, ако он у наредних мање од два мјесеца она не формира владу, Предсједник, по Уставу, указом распушта Скупштину, а избори се расписују првог наредног дана након тога.

То, према овом тумачењу практично значи, да ако влада не буде формирана у задатом року, парламент ће бити распуштен 3. јуна, а ванредни парламентарни избори могу бити расписани за август или септембар.

"Уколико се у наредна два мјесеца не изгласа влада, Предсједник државе би требао да распише парламентарне изборе, уколико он одредбу Устава буде протумачио као императивну, иако нигдје не пише ''мора''", каже за РТЦГ потпредсједница Скупштине Бранка Бошњак.

Она је указала на могућност да Абазовић врати мандат уколико процјени да не може да састави владу, тј. да добије потребну подршку и тиме остави вријеме до 3. јуна, да евентуално неко други добије мандат за састављање владе до тог рока, уз, наравно, повјерење најмање 41 посланика.

"Мислим да би у овом хаотичном политичком амбијенту, глобалним изазовима услијед рата у Украјини, те све тежег економског стања било најбоље да добијемо неку ''владу националног спаса'', најширу могућу са свим политичким актерима у Скупштини, која би имала јасну европску платформу, која би одблокирала институције система и припремила изборно законодавство за фер изборе које би сви пролитички актери признали", каже Бошњак.

Навела је и да Устав Црне Горе не препознаје ни мањинску, ни техничку, ни владу националног спаса, само препознаје владу, а каква ће та влада бити зависи од њеног циља и ко ће јој бити актери.

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и Твитер налогу.

© АД "Глас Српске" Бања Лука, 2018., ISSN 2303-7385, Сва права придржана