Прве ћириличне табле на путу кроз Лику

Танјуг
Прве ћириличне табле на путу кроз Лику

Загреб - Табле с ћириличним натписима постављене су на улазу у општину Доњи Лапац у Хрватској и на излазу из ње као прве двојезичне табле на путевима у тој земљи.

Поставили су их радници Хрватских путева и то послије вишемјесечног игнорисања упутстава Министарства управе, које је дужно да осигура спровођење уставног Закона о правима националних мањина као и Закона о употреби језика и писма националних мањина.

У Министарству управе вјерују да табле неће бити насилно скинуте.

"Очекујем да се у Хрватској поштује право на равноправну употребу језика и писма националних мањина у складу са Уставом и законима, не само у Доњем Лапцу, него у свим општинама и градовима гдје су за то остварени услови", каже министар управе Арсен Баук.

"Ако би и дошло до појединачних случајева оштећења таквих натписа, очекујем осуду од стране целокупне политичке сцене, укључујући и новоизабрану предсједницу", поручио је министар.

Осим у Доњем Лапцу, исте табле на саобраћајницама требало би да буду постављене у још 19 општина и граду Вуковару, пише "Јутарњи лист".

Баук очекује да, осим општина, и жупаније приступе спровођењу закона и двојезичне натписе поставе и на жупанијским путевима тамо гдје је обавезна равноправна употреба језика и писма.

Он се нада да ће ускоро табле на саобраћајницама, осим у Доњем Лапцу, бити постављене и у другим општинама.

"У свим тим јединицама локалне самоуправе, осим у граду Вуковару, требало је да двојезични натписи буду постављени прије 13 година. То су пропустиле да ураде три владе. Зашто то није тада урађено, не знам", признаје министар.

У Доњем Лапцу је двојезична табла на згради општине постављена раније, као и у већини општина које за то испуњавају услове.

У граду Вуковару, међутим, не планира се постављање двојезичног натписа на уласку у мјесто без одлуке Градског већа.

Том вијећу је, по одлуци Уставног суда, наложено да заједно са хрватском Владом одреди начине постављања двојезичних табли.

Суд је тако одлучио када је забранио одржавање референдума о ћирилици, који је иницирала десничарска организација, штаб за одбрану хрватског Вуковара.

Томе је претходио низ инцидената у том граду, у којима су двојезичне табле стално скидане и ломљене, па изнова враћане на зграде државних институција.

Двојезичне натписе прописује уставни Закон о правима националних мањина према којем се "равноправна службена употреба језика и писма којим се служе припадници националне мањине остварује на подручју јединице локалне самоуправе када припадници поједине мањине чине најмање трећину становника те јединице".

Штаб је референдумом тај цензус хтио да подигне на половину становника чиме би, практично, укинуо службену употребу ћирилице у Хрватској.

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и Твитер налогу.

© АД "Глас Српске" Бања Лука, 2018., ISSN 2303-7385, Сва права придржана