Патријарх Порфирије: У Медаку се и данас молимо за мир

Срна
Патријарх Порфирије: У Медаку се и данас молимо за мир

БЕОГРАД- Његова светост патријарх српски Порфирије поручио је данас да је манастир Усјековања главе Светог Јована Крститеља у селу Медак код Госпића светиња која је кроз историју окупљала Србе и у добру и у злу, а у којој се данас сви моле за мир.

Патријарх, који је данас служио литургију у овом манастиру, а затим и помен невиним цивилним жртвама и ратним заробљеницима страдалим у нападу хрватске војске на Медачки џеп септембра 1993. године, рекао је да је и у добру и у злу потребно да човјек зна да је Бог са њим.

“Сабрали смо се да прославимо славу овог храма и да се помолимо за све оне који су невино пострадали у Лици, у Медаку, за све људе, да се помолимо за мир у себи, за мир међу нама, за мир са Богом. Нема бољег начина уз који ћемо све то постићи од управо овога који смо остварили - а то је да смо се сабрали у светињи”, рекао је патријарх Порфирије.

НЈегова светост је поручио да Свети Јован Крститељ, који се данас слави, зна да су људи слаби и немоћни и зато његова проповјед и почиње ријечима да се покају јер се приближи Царство Небеско.

Према његовим ријечима, покајање је напросто спознаја, препознавање да су се људи удаљили од принципа, од Јеванђеља, од онога што је исправан пут и кад се препозна жеља да се том путу врати.

“Покајање, на које позива Свети Јован Крститељ, Свети Оци називају радосном тугом. Зашто Када схватиш да си погрешио постајеш тужан, али чим пожелиш да будеш исправан, да се вратиш Богу, у том тренутку благодат Божија обасипа и у теби се рађа истинска радост због тога што јеси Христов”, истакао је патријарх српски, преноси телевизија “Храм”.

На крају свете литургије, патријарх Порфирије је освештао славске дарове и преломио славски колач поводом славе овог манастира.

Послије литургије, НЈегова светост служио је парастос невиним цивилним жртвама и ратним заробљеницима пострадалим у нападу хрватске војске на Медачки џеп септембра 1993. године.

Током напада на српска подвелебитска села од 9. до 17. септембра 1993. године, послије окрутног злостављања и масакрирања, убијено је 88 цивила и ратних заробљеника, спаљене су, порушене и опљачкане њихове куће и друга имовина.

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и Твитер налогу.

© АД "Глас Српске" Бања Лука, 2018., ISSN 2303-7385, Сва права придржана