Обиљежена 81 година од устанка народа Лике и Кородуна

Танјуг
Обиљежена 81 година од устанка народа Лике и Кородуна

СРБ - У Србу, код споменика "Устанак народа Лике и Кордуна", данас је без уобичајених контраскупова обиљежена 81. годишњица партизанског устанка, у организацији Савеза антифашистицких бораца и антифашиста и Српског народног вијећа, одакле је предсједник Милорад Пуповац поручио да не би био у кожи оних који из страха и неслободе не желе ни да виде ни да чују.

Пуповац, предсједник СНВ и посланик СДС С у хрватском сабору поручио је да је на данашњи дан прије 81 годину устао народ у одбрану голог живота, од усташког режима НДХ, који је био усмјерен ка истребљењу три народа: српскога, јеврејског и ромског, као и дијелу антифашистицкога народа који се томе успротивио.

Пуповац је побројао устанике Личане, Србе и Хрвате, који су у тој борби били од пресудне важности. Били су то: Стојан Матић, Гојко Половина, Јоко Јелавић, Душан Милеуснић, Никола Видовић, Милан Шијан, те Марко Орешковић, Срећко Манола, Иван Рукавина, Шиме Бален, али и они који нису бранили голи живот, већ они који нису могли да прихвате фашистицку окупациону власт.

"Гријеше сви они који то виде и чују, а боје се да виду и чују, не желе то да виде и чују, не бих им био у кожи, кожи страха и неслободе", рекао је Пуповац.

Подсјетио је да је Меморијални комплекс у Србу створен на овом простору у првим мјесецима поробљене Европе .

Рекао је да су они створили "мјеру слободе и једнакости које данас више нема, као слободе људи и једнакости и праведности међу народима".

Истакао је да гријеше и Срби и Хрвати, сви који продубљују јаз међу народом, исцрпљују се међусобно и продужавају ратовања те додао да "међусобно треба", барем за, како је додао, очување мира на простору бивше заједничке државе, да не штетимо једни другима и у међусобним односима и у односима према трећима.

Предсједник Савеза антифашистицких бораца и антифашиста (САБА) Фрањо Хабулин рекао је да је устанак у Србу прерастао у општенародни устанак Срба и Хрвата, да је ту покренута лавина устанка у Хрватској, да то није био четницки устанак него устанак кроз који је у четири године ратовања "ударен темељ нове федеративне Југославије у којој је Хрватска, као федерална јединица била држава".

"Ти су људи ударили темеље послератној Хрватској која ће 50 година касније у тадашњим АВНОЈ-евским границама постати независна држава у рату у којем се рушила Југославија", рекао је.

Бивши хрватски предсједник Стјепан Месић рекао је да се данас слави "устанак против окупатора и терора", а оне који то поричу назвао је страшилима, пробисвијетима и нерадницима "који долазе у Срб и причају ствари које с истином везе немају". За то је оптужио власт која не зауставља "оне који окрећу точак историје и штампају књиге које су чисти фалсификати". Месић је говор завршио поздравом: "Смрт фашизму, слобода народу".

Предсједник Ветерана Домовинског рата (ВеДРА) Ранко Бритвић рекао је да су партизани 6. Личке и 10. Далматинске те бивше Цетинске бригаде гинули у Лици с личком браћом и да су ту зауставили усташе и четнике, те се обавезао да ће док је жив долазити у Срб, пренијела је Хина.

Догађањима пред спомеником претходило је на мкесном гробљу у Србу одавање почасти Далматинцима палима у ослобадању Срба 1945.

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и Твитер налогу.

© АД "Глас Српске" Бања Лука, 2018., ISSN 2303-7385, Сва права придржана