Несташица лимуна у комшилуку: Нема га ни у продавницама ни на пијацама

ГС
Несташица лимуна у комшилуку: Нема га ни у продавницама ни на пијацама

У Хрватској влада несташица лимуна, нема га за купити ни у продавницама ни на пијацама.

Мале количине којих и има су увезене из Турске, Шпаније и Аргентине, а цијена му је поприлично висока.

Продавачи са хрватских пијаца кажу да је донекле уобичајено да у ово доба године нема довољно лимуна јер се чека берба. Но кажу да никад није било овако као сада.

"Сваки седми-осми мјесец буде висока цијена, криза, али ове га године поготово јако мало има. Скоро па га уопште нема“, рекао је један продавац.

У Хрватској се обично једе лимун из Турске, али он се још чека јер берба није почела.

Овај који је тренутно доступан, махом долази из Јужне Америке, а скуп је и за продавце, који га набављају по цијени од 2,60 евра по килограму.

"За колико да га продамо, за три евра? Људи немају новца“, жали се један од продаваца.

Процјењује се да ће ова ситуација потрајати мјесец дана. За 20 дана понуда би требала бити богатија јер се тада очекује пошиљка из Турске и Шпаније, па би сходно томе требало да падне и цијена.

У Хрватској нема пуно произвођача лимуна. Он опстаје само на одређеним микролокацијама, на примјер, у долини Неретве.

"И то је разлог зашто на нашим тржницама још увијек нема хрватског лимуна. Овај лимун који се сад продаје је увозни, очито су се догодили неки поремећаји на свјетским тржиштима. То је нека ситуација на коју ми не можемо да утичемо“, рекао је произвођач лимуна Паво Делија.

Домаћи произвођачи притом тешко могу парирати Турској и Шпанији јер они лимун који беру ове јесени могу продавати цијелу годину, док Хрватска уопште нема складишта за чување лимуна.

"А трговачки центри траже снабдјеваче који ће производ достављати цијеле године, закључују онда уговоре које ми као мали произвођачи не можемо испоштовати јер немамо гдје чувати лимун“, додаје Делија, пише Дневник.хр.

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и Твитер налогу.

© АД "Глас Српске" Бања Лука, 2018., ISSN 2303-7385, Сва права придржана