Мишел: Обије стране да буду спремне на проширење до 2030. године

Танјуг
Мишел: Обије стране да буду спремне на проширење до 2030. године

БЛЕД - Предсједник Европског савјета Шарл Мишел изјавио је данас да Европска унија мора да буде спремна на проширење до 2030. године, и да то подразумијева земље Западног Балкана.

"Вријеме је да се бавимо проширењем, треба да земље Западног Балкана назовемо будућим чланицама", истакао је Мишел на отварању 18. Бледског стратешког форума.

Навео је да је пут ка Европској унији почео прије 20 година, и да је спорост путовања ка ЕУ разочарала многе и у ЕУ и региону.

"ЕУ мора да одржи своја обећања", поручио је Мишел и додао да ако ЕУ жели да буде јача и сигурнији, Европска унија мора да постане јача.

Он је навео да интеграција нових чланица неће бити лака јер ће то утицати на политику, програме и буџет Европске уније.

"Биће потребне политичке реформе и политичка храброст. Територија и демографија Европске уније ће се повећати", рекао је Мишел, додавши да ће бити потребна значајна средства за помоћ будућим чланицама.

Истакао је да више чланова подразумијева више разноликости.

"Мораћемо да прилагодимо наш институционални оквир и процедуре, како би проширена ЕУ била у стању да доноси ефикасне и правовремене одлуке", рекао је предсједник Европског савјета.

Он је навео да је јединство срж снаге Европске уније, а да срж проширења није у процесима, процјенама, преговорима и споразумима, већ људи, будућност дјеце и судбина Европе.

"Зато морамо да буде сигурна да су њихова срца уз нас", поручио је Мишел.

Предсједник Европског савјета рекао је да је рат у Европи, на тлу Украјине, показао да се мир и демократија не могу узимати здраво за готово.

"Овај рат не разара само Украјину. Има дубоке посљедице на будућност нашег континента и на глобалну безбједност", навео је Мишел.

Истакао је да је Европска унија, упркос томе, постала утицајнија, самоувјеренија и реалистичнија.

"Желимо да будемо утицајнији да бисмо обликовали бољи свијет. Желимо да будемо јачи како бисмо били јачи савезник. Због тога градимо нашу стратешку аутономију, циглу по циглу", рекао је Мишел.

Премијер Хрватске Андреј Пленковић поздравио је "храброст" Мишела, нагласивши да је важно да се битне одлуке о проширењу донесу на Европском савјету у децембру, између осталог, због тога што је слиједећа година изборна у ЕУ, САД и Русији.

"Док се формирају нове институције неће се ништа стратешки догађати по питању проширења, а то значи практично до почетка 2025. године. Зато ми се чини да је много важније да чујемо извјештај Европске комисије у октобру и да након тога буду донијете одлуке", рекао је Пленковић.

Шефица словеначке дипломатије Тања Фајон навела је да Словенија има два главна приоритета: окончање рата у Украјини и проширење Европске уније на Западни Балкан.

Она је додала да је међународна солидарност јака онолико колико је јак и мултилатерализам.

"У ствари, јачање међународне солидарности и безбједности највише зависи од ефикасног мултилатералног система", рекла је Фајон.

Истакла је да мора да се формира јака међународна коалиција, која подржава међународне организације и институције, како би се осигурала стабилност и солидарност.

"Једнако је важно регулисати борбу против дезинформација и лажних вијести, као и област вјештачке интелигенције", поручила је Фајон.

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и Твитер налогу.

© АД "Глас Српске" Бања Лука, 2018., ISSN 2303-7385, Сва права придржана