Милановић у Јасеновцу: Бацити симболе НДХ

Срна
Милановић у Јасеновцу: Бацити симболе НДХ

ЈАСЕНОВАЦ - Предсједник Хрватске Зоран Милановић поручио је у Јасеновцу да ХОС-ову таблу са усташким поздравом "за дом спремни" треба бацити, те да су они који су се под тим поздравом борили деведесетих година - борили за усташку државу, а не за овакву Хрватску.

Милановић је истакао да ХОС-ову таблу, која је из Јасеновца премјештена недалеко у Новску, треба уклонити и негдје је бацити.

- То нема везе с домовинским ратом. Онај ко мисли да се у домовинском рату под „за дом спремни“ борио само за Хрватску мора знати да се борио и за НДХ, те под потпуно кривим геслом - рекао је Милановић новинарима послије комеморације у Јасеновцу.

Милановић је изразио задовољство што су данас комплетан државни врх Хрватске и представници националних мањина и антифашиста на споменик "Камени цвијет" заједно положили вијенац и цвијеће у спомен на жртве усташког логора Јасеновац.

- Тешко је говорити на оваквом мјесту да ти је због нечега драго јер је само мјесто крајње туробно и тешко. Рећи ћу да ми је драго што смо након пуно времена дошли овдје у овом саставу. Добро је да је на комеморацији коначно избјегнута говоранција . рекао је Милановић, наводећи да се лично ангажовао да се заједно појаве у Јасеновцу на обиљежавању 75 година од пробоја посљедњих логораша.

На питање о комеморацији за жртве Блајбурга која ће бити одржана на Мирогоју, Милановић је рекао да је његов став познат, преносе хрватски медији.

- Нисам никада ишао и нећу ићи - поручио је Милановић.

Предсједник Владе Хрватске Андреј Пленковић изјавио је да су у Јасеновац стигли да обиљеже сјећање на Дан пробоја логораша и да још једном изразе пијетет према жртвама.

- Овдје смо да осудимо страхоте које су се догађале током Другог свјетског рата. Влада и ја смо овдје већ четврту годину управо на званични дан комеморације. На тај начин континуирано показујемо наш пијетет према жртвама. Још једном треба поновити колико је важно да младе генерације буду свјесне највећих страхота које су се догодиле током Другог свјетског рата, па и овдје у Јасеновцу - истакао је Пленковић.

Планковић је додао да је дијалог са представницима жртава континуиран и да је у мандату ове владе учињено много.

- Ова влада нема никаквог слуха за ревизионизам, а што се тиче конкретних пројеката, то ћу видјети са надлежним министром - рекао је Пленковић.

Рано ујутро 22. априла 1945. године посљедњи логораши кренули су у пробој у логору.

Према подацима Јавне установе Спомен подручје Доња Градина, дан уочи пробоја у логору су била 1.073 логораша, а усташку ликвидацију концентрационог логора Јасеновац успјело је преживјети укупно 169.

 

 

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и Твитер налогу.

© АД "Глас Српске" Бања Лука, 2018., ISSN 2303-7385, Сва права придржана