Месић открио: Туђман је био на психијатрији

GS
Foto: Sputnik

ЗАГРЕБ - Некадашњи хрватски предсједник Стипе Месић открио је бројне пикантерије у управо објављеним експлозивним мемоарима.

Месић, који има 89 година, открива низ непознатих детаља о стварању ХДЗ, рушењу Југославије, али и бројним догађајима у Хрватској кад је постао шеф државе.

Хрвати су куповали оружје од Јанеза Јанше, лидер хрватске емиграције Бруно Бушић био је пројект УДБА, а послије смрти Фрања Туђмана у његовом сефу је пронађено брдо пара.

То је само неке од пикантерија из мемоара.

Између осталог пише да је хрватски предсједник Фрањо Туђман у младости био службеник у Министарству одбране НДХ. Када је постао (први) предсједник Хрватске за адаптацију његовог стана од 300 квадрата потрошено је 1,5 милиона тадашњих марака - више од вриједности виле.

Послије учешћа на Првом Сабору ХДЗ, на коме су били многи из екстремне усташке емиграције, Месић је имао горки окус, а некадашњи обавјештајац Јожа Манолић му је рекао:

"Отишли смо у дворану као домобрани, а из ње изашли као усташе".

"Највећи" Хрвати су редом били бивши припадници тајних служби који су преко ноћи пресвукли капуте. Један од њих је и Гојко Шушак, хрватски министар одбране, за којег Месић тврди да је био сарадник УДБА у Канади.

Бивши хрватски предсједник у мемоарима "Прогон и национално буђење - борба за демократску Хрватску" открива и да је Туђман, док је био у затвору, помишљао на самоубиство, а да је његова супруга Анкица тражила "погодног Србина" који би интервенисао да буде ослобођен.

Избор је пао на Богдана Црнобрњу који се заузео да Туђмана одмах пусте из Лепоглаве. Кад га је Месић питао да ли му се захвалио, арогантно је одговорио:

"Шта му се имам захваљивати. Тамо нисам ни требао бити".

"О интервенцији Богдана Црнобрње, генерала ЈНА и Титовог шефа кабинета, није се говорило јер је породица Туђман прешутила повијесну истину да се Србин, Црнобрња, за њега заузео", пише Месић у мемоарима.

Приложена је била и љекарска документација о психичким сметњама Фрање Туђмана, а љекарска потврда је касније мистериозно нестала јер би било крајње непријатно да је будући шеф државе, Туђман, био на неуропсихијатрији. А Туђмана су из затвора спасили Срби који су у већини били чланови судског вијећа које је гласало да га ослободе.

Кад је ХДЗ долазио на власт, Стјепан Месић је организовао сусрет Алије Изетбеговића и Фрање Туђмана, у малој бараци, гдје је било у Загребу сједиште нове странке.

На том састанку Туђман је одговарао Алију од оснивања муслиманске странке тврдећи да су муслимани и Хрвати у БиХ "један народ". Било је то у вријеме када се припремао "сабор странке", а "благајник" Фрањо је примао донације за ХДЗ.

"Никада нисмо сазнали ко је и колико дао, а "златне донаторе" угостио је у свом дому", присјећа се Месић који признаје да је остала тајна да ли је Туђман у сарадњи са емиграцијом дефинисао програмску платформу ХДЗ и ковао планове о стварању хрватске државе.

Неки од учесника тог "историјског скупа" који је претходио стварању хрватске државе критиковали су Туђмана што "све Србе трпа у један тор".

"Ми смо са Србима у рату створили једно братство, хрватска култура била би сиромашнија без Срба, Харамбашића, Прерадовића, Тесле, Чеде Прице", дио је писма које је примио Туђман од новинара и публицисте Шиме Балена.

А Месић констатује да је Туђманов говор на Првом сабору охрабрио све који су жељели да рехабилитују НДХ. Послије избора у Хрватској 1990. године, ХДЗ долази на власт, а Месић саставља владу. Страх се увукао међу Србе у Хрватској који су избачени и из Устава.

Открива и провокативне биографије Туђманових кадрова међу којима су били и трговци оружјем и шверцери дрогом. Добијали су силна одликовања касније због учешћа у рату иако нису ни дан били међу "бранитељима".

Црквени кругови су заговарали да Хрватска буде "Божја држава" по узору на Алојзија Степинца. Кренула је и потрага за "угледним Србином" који би подржао нову власт, а настојали су да придобију адмирала Бранка Мамулу који је у Опатији имао вилу.

"Не желим да будем дио Туђмановог усташког циркуса", гласио је адмиралов одговор.

Сусрет Анте Марковића и Туђмана Месић описује присним "као старих другова" који су се често налазили, а Марковић је у штампи тврдио да Туђмана прије није познавао. Марковић је за разлику од Туђмана замјерао ХДЗ-у што провоцира Србе и тражио директне преговоре са Србима у Хрватској, а за стање у Југославији је рекао:

"Ја чврсто држим Милошевића за ја*а. Имам подршку САД и Европске заједнице".

Месић износи тврдњу да је тридесет година послије сазнао да су га као премијера прислушкивали. Детаљно описује распад Југославије и жељу Туђмана о "историјским границама" Хрватске.

"Избијање балван револуције била је најава грађанског рата и свега што он доноси, а ми смо тог тренутка хтјели да избејгнемо управо термин грађански рат", пише Месић.

Описује и почетак разних малверзација у "младој држави" и црном фонду шефа државе. Тако ни до данас није познато што је све Туђман скривао у мистериозном сефу у свом кабинету који је за јавност дјелимично отворио Иво Јосиповић.

Стипе Месић забиљежио је и велики повратак усташа у Хрватску и свој пут у Београд гдје је постао члан Предсједништва СФРЈ у вријеме када је ЦИА предвидјела распад заједничке државе.

Наставак тог експлозивног штива може се ускоро очекивати јер Месић припрема још два тома својих мемоара који ће сигурно изазвати лавину реакција, преносе Новости.

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и Твитер налогу.

© АД "Глас Српске" Бања Лука, 2018., ISSN 2303-7385, Сва права придржана