Месић осумњичен за примање мита

Агенције
Месић осумњичен за примање мита

Загреб - Бивши предсједник Хрватске Стјепан Месић и бивши директор предузећа “Ђуро Ђаковић” Бартол Јерковић осумњичени су за узимање мита од тројице менаџера финске компаније “Патрија” у случају набавке војних возила Хрватској 2007., пише “Глобус”.

Месић и Јерковић су преко посредника договорили и узели мито за свој ангажман у набавци оклопних возила, потврдили су загребачком недјељнику два кључна Финца у случају “Патрија” - главни државни тузилац Јука Рапе и главни инспектор Националног бироа за истраге Кај Ерик Бјерквист.

Државни тужилац је напоменуо да финска правосудна тијела неће предузимати  никакве правне кораке против хрватских држављана, већ да је то дужност хрватског Државног тужилаштва, дакле главног државног тужиоца Младена Бајића.

“Према уговору о заједничком истражном тиму који су Финска, Аустрија и Хрватска потписале 2010, државно тужилаштво сваке земље треба да процесуира своје грађане за које је заједничка истрага утврдила да су учествовали у криминалним активностима случаја Патрија”, објаснио је Рапе.

Финска истрага за Хрватску завршена је у јуну ове године и на основу ње бивши предсједник Управе Патрије Јорма Витакорпи и још двојица менаџера те компаније оптужени су за обећање или давање мита у Хрватској.

Прошле седмице фински општински суд Канта-Хаме спојио је суђење за Хрватску с оним за Словенију гдје су се, такође, одвијале криминалне активности у случају “Патрија” због чега је, између осталог, прије неколико месеци неправоснажно на двије године осуђен бивши словеначки премијер Јанез Јанша.

“На општинском суду Канта-Хаме, 10. октобра, одбрана и тужиоци изнијеће завршне ријечи у случају Словеније. Након тога суд ће одредити паузу од неколико седмица да се сви припреме за суђење у случају Хрватске. Очекујем да ће суђење за Хрватску почети крајем новембра и завршити у фебруару, после чега ће суду требати неколико мјесеци да донесе пресуде за Словенију и Хрватску˝, навео је Рапе.

Што се тиче посредника “Патрије” за Хрватску и Словенију, ријеч је о лобистима Ханс-Волфгангу Ридлу и Валтеру Волфу. Аустријски истражиоци још 2011. закључили су истрагу о уплетености Ридла и Волфа у случају Словеније.

Тако је Ридл у марту ове године у Бечу, због подмићивања словеначких држављана осуђен на три године затвора, од којих на једну безусловно, док је Волф одавно побјегао у Канаду и за њим је расписана међународна потерница.

Када је у питању Хрватска, још у прољеће 2012. УСКОК је од Министарства обране и Кабинета председника Републике затражио сва документа везана за посао с “Патријом”. Затражена је, наводнио, и листа особа које су од 2005. до 2009. долазиле у председников кабинет.

Неки од седам чланова Комисије која је водила посао набавке војних возила потврдило је “Глобусу” да су почетком ове године испитани и то су посљедње познате информације о активности УСКОК-а и Државног тужилаштва у случају “Патрија”.

Саговорници недјељника из Финске потврдили су да нестрпљиво чекају завршни истражни извјештај из Хрватске, који главни фински истражитељ Бјерквист оцекује “што је пре могуће”.

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и Твитер налогу.

© АД "Глас Српске" Бања Лука, 2018., ISSN 2303-7385, Сва права придржана