Лес: Србија би дала Косово за Српску, спремна да чека четири године

Танјуг
Лес: Србија би дала Косово за Српску, спремна да чека четири године

САРАЈЕВО - Истраживач британског Центра за геополитике и бивши дипломата у БиХ Тимоти Лес тврди, коментаришући наводни словеначки “нон пејпер”, да би Србија прихватила “губитак Косова”, ако би заузврат добила Републику Српску и понавља да све док не буду испуњене жеље Срба, неће бити мира на Балкану.

Лес је за сарајевски “Face TV” рекао да неће доћи до примјене наводног “нон пејпера” све док је на власти амерички предсједник Џозеф Бајден, али сматра да су Срби спремни да чекају и четири године како би, како је навео, остварили циљ који желе двије деценије, преноси Аваз.ба.

Тврди и да Балкан никада неће ући у ЕУ, као и да је “Мали Шенген један од фронтова до реализације пројекта Велике Србије”.

Лес је поновио тезу да ће тензије остати све док се не промјене границе и оцијенио да би се, ако се РС отцијепи, БиХ нашла “у оној ситуацији коју Србија има са Косовом”.

У том контексту истакао је да постоји јасна граница која одваја РС од Федерације БиХ.

Лес предвиђа да је могуће да дође до мањих сукоба око Брчког, Мостара и Косовске Митровице, а сматра и да ће, ако дође до насиља, доћи “од стране Бошњака који бране БиХ”.

“Не предвиђам рат, али увијек постоји опасност! Ако дође до насиља, доћи ће од стране Бошњака који бране БиХ. Једина врста сукоба коју би могли водити је понављање сукоба из ‘99. на Косову!”, рекао је Лес.

То је, упозорио је, политичко самоубиство,

“Бошњаци немају војску, ако нападну Србе у БиХ имаће проблем са Србијом, изгубиће морални интегритет. Ако се Срби отцијјепе, Бошњаци би се бунили, али неће се борити за немогући циљ, Ако се РС отцијепи, БиХ би се нашла у оној ситуацији коју Србија има са Косовом. Ситуација се промијенила, људи су се раздвојили, постоји јасна граница која одваја РС од Федерације”, рекао је Лес.

Он сматра да је наводни “нон пејпер” потекао из канцеларије словеначког премијера Јанеза Јанше и оцијенио да тај документ представља признање нове политичке стварности.

“Не подржавам ништа велико, концепт великих држава је да се састављају расуте заједнице! Оно што видим у будућности су државе нације какве постоје свугдје, то људи у РС истински желе! Све док те жеље не буду испуњене, регија ће бити напета и парализована. Неће доћи до било какве реорганизације регије у блиској будућности. Бајден то неће прихватити. Не искључујем могућност малих сукоба око Брчког, Мостара и Митровице”, навео је он.

Лес је оцијенио да би се Србија “сврстала с Русијом ако РС буде уједињена са Србијом”, те да би то створило јачу проруску државу на Балкану што, наглашава, није у интересу САД.

“Уједињење Србије и РС би била врста споразума између Србије и САД, гдје би Вашингтон наплатио цијену! Србија ће прихватити губитак Косова, ако заузврат добије РС, то је дугорочни план. Србија вјерује да Срби у БиХ показују да је БиХ немогућа држава која не вреди чувања, и да ће Америка дозволити распад БиХ, тако би се истовремено ријешила два проблема. Србија је свој тренутак пропустила, имала је могућност под Трамповом администрацијом, вријеме је истекло!”, оценио је Лес.

Како је додао, наредне четири године неће се ништа дешавати, али да су Срби “спремни чекати и четири године да остваре циљ који желе двије деценије”.

“Србија се бори остварити циљ, Мали Шенген је један од фронтова до реализације пројекта Велике Србије”, тврди Лес.

На питање зашто сви не удруже снаге и не направе план о увођењу цијелог Балкана у ЕУ, тако да нема проблема са границама нити другим питањима, Лес је одговорио да је та политика пропала.

“Француска не жели да чује за то, ширењем ЕУ слаби њен утицај. Регија се бори да испуни критеријуме за ЕУ зато што су под теретом држава. Регија никада неће ући у ЕУ. 20 година су имали прилику, нису успјели”, рекао је Лес.

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и Твитер налогу.

© АД "Глас Српске" Бања Лука, 2018., ISSN 2303-7385, Сва права придржана