Класић: Ако убијате људе само зато што су Срби, шта је то него геноцид

Танјуг
Класић: Ако убијате људе само зато што су Срби, шта је то него геноцид

ЗАГРЕБ- Ако ви убијате људе само зато што су Срби, шта је то него геноцид, упитао је данас хрватски историчар Хрвоје Класић.

Oн је истакао да Хрватска има проблем ако њени политичари не признају да је усташки режим починио геноцид над Србима у Другом свјетском рату, а не само над Ромима и Јеврејима.

Остао је, каже, шокиран када је на констатацију да “Срби треба да прихвате геноцид у Сребреници” добио одговор да ни Хрвати не признају геноцид над Србима.

Након што се у то и сам увјерио, Класић истиче да би неки стога с правом могли рећи да се геноцид над Србима у Хрватској није ни догодио.

-Остао сам шокиран. Геноцид у Сребреници. Срби би то требало да прихвате па су ми рекли да ни ми не прихватамо геноцид над Србима. И онда сам ишао да гледам, нико од хрватских политичара није рекао геноцид над Србима. Ромима, Јеврејима - да. Али Србима - не. Неко ће рећи да се није догодио геноцид над Србима - рекао је Класић.

Он тврди да је постотак Срба страдалим у геноциду био, како наводи, битно мањи, али не “зато јер нису хтјели да их убијају, већ зато што је геноцид у једном тренутку био спријечен”.

-Да се нису побунили, сигурно би имали исту судбину као и ови (Роми и Јевреји). Ако они данас имају проблем да кажу да је усташки режим починио геноцид, не Хрвати, Хрвати су учествовали у антифашистичком покрету, онда имамо проблем - навео је Класић у разговору за загребачку Н1 ТВ.

Након што је у Генералној скупштини УН усвојена резолуција о Сребреници, чији су иницијатори Бошњаци, а спонзори Њемачка и Руанда, Јасеновац и злочини који су се догодили у том концентрационом логору током Другог свјетског рата поново су у фокусу хрватске јавности.

Парламентарна већина у Скупштини Црне Горе већ је доставила на расправу Приједлог резолуције о геноциду у Јасеновцу, што је узнемирило Хрватску, па је министар спољних послова Гордан Грлић Радман недавно изјавио да је званични Загреб упутио Подгорици ноту упозорења да би, уколико та резолуција буде усвојена, то могло зауставити црногорски пут ка Европској унији.  Међутим, Јасеновац и догађаји који су се догодили на том Спомен-подручју у посљедње вријеме могли би да доведу и до трзавица у актуелној владајућој коалицији у Хрватској, посебно након што је директор Спомен-подручја „Јасеноивац“ Иво Пејаковић поднио оставку.

Коментаришући ову ситуацију, историчар Класић каже да је око грешке на веб страници ЈУСП направљена фама у јавности.

- На састанку Павелића и Хитлера није употријебљен термин „коначно рјешење“, али оно што је након тога услиједило је било етничко чишћење - појашњава Класић.

На констатацију да је поменути текст на страницама ЈУСП стајао 17 година и питање јњ зашто је тек сада постао споран, Класић каже:  ”То је једна врста притиска који траје већ годинама. Нико Иви није рекао да мора дати отказ, али кад вам стално долазе да ставе натпис ‘за дом спремни’ у Јасеновац, кад стално говоре о броју жртава… Тај попис би могао и бити и већи, није 700 тисућа, то сигурно, али није ни 83.000“.

Према његовим ријечима, процјене се крећу између 100 до 120 хиљада.

-Оно што сам сто пута рекао, небитно је, бројке након 50 или 100 година постану небитне, битан је карактер, битно је зашто су ти људи убијени. Мене је срам што ми од хрватских политичара не можемо чути да се догодио геноцид - истиче Класић и понављ: “Ако ви убијате људе само зато што су Срби, шта је то него геноцид”.

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и Твитер налогу.

© АД "Глас Српске" Бања Лука, 2018., ISSN 2303-7385, Сва права придржана