Како живе становници Глине двије године након разорног земљотреса

Љубинко Спасојевић, Елта ТВ
Глина
Foto: Елта ТВ | Глина

ГЛИНА - Становници села Мајске Пољане надомак Глине, на Банији, већ трећу зиму зимују у контејнерима. С нeстрпљењем чекају обнову кућа порушених у разорном земљотресу који је погодио Банијуг кобног 29. децембра 2020 године.

-Још увијек су свјеже ране, још увијек су свјежа сјећања. Петоро људи страдало је у разорном земљотресу. Два млада живота од тек двадесетак година су угашена. Куће ће се већ некако направити, изградити, али животе ништа не може вратити - каже замјеница градоначелника града Глина Бранка Бакшић Митић.

Наглашава да је данас, двије године касније, стање жалосно.

- Ми овдје заправо нисмо урадили ништа. Људи и данас живе у контејнерима и неусловним објектима. Када изађу из контејнера,  прво што виде су рушевине. Обнова тече споро, преспоро - каже Бакшићева,  наводећи да је већина објеката обновљена првенствено захваљујући донацијама, а не држави. 

Бакшићева тврди да је на подручју града Глина, само из донаторских средстава, до сада  купљено  или изграђено 45 кућа, док је држава у цијелој жупанији до сада направила тек шест кућа од којих је само једна на подручју Глине.

Препреке у обнови породичних кућа су многобројне, од компликоване папирологије и поступка пријаве до недостатка радне снаге, раста цијена грађевинског материјала и имовинско-правних односа. Ипак има свијетлих примјера.

-Град Београд је обезбиједио новац за градњу првих пет кућа, изгледна је градња још три куће. Оно што је сада важно,  до 15.01. биће изграђено још пет кућа, обрадоваћемо још пет породица, и то није мали број. У Глини се из европских фондова за стамбено збрињавање граде нове четири зграде које би до марта требало да буду усељиве - каже Бакшићева.

Ипак све што се десило утиче на људе, па се из Глине данас углавном одлази.  Према посљедњем попису, истиче, у Глини данас живи 7.100 људи, а прије их је било 9.600.

У контејнерима је и данас близу 1.500 становника.  

-Препрека за обнову није новац јер га је обезбиједила држава, али све иде јако споро, и поставља се питање зашто је то тако – наглашава Бакшић Митић, која је понајвише захваљујући Удружењу “Људи за људе”, на чијем је челу, омогужила обнову неколико десетина кућа на подручју Глине.

-Са приватним донацијама урадили смо овдје пуно више него држава. Не знам да ли је држави у интересу, да се одавде сви иселе, да се ту направе ловишта, или не желе људе овдје, чекајући да људи умру, јер је на жалост пуно људи и умрло у контењерима, стварно не знам. Људи губе сваку наду. Ја опет кажем -Бањалука је преживјела земљотрес, Скопље, Макарска, Гуња, па се све обновило за годину. А овдје за годину дана изграђено шест кућа. Да су дошли, предсједник и премијер и уручили бар 100 кључева од кућа, онда бих рекла да смо нешто урадили, овако, ово је жалосно - закључује Бакшић Митић.

Акција помоћи

У акцију помоћи народу на Банији се могу укључити и наши читаоци. Од 1. јануара биће активан број телефона 1415, а сви који позову овај број дарују једну КМ народу Баније.

 

 

 

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и Твитер налогу.

Galerija
© АД "Глас Српске" Бања Лука, 2018., ISSN 2303-7385, Сва права придржана