Хрватска враћа обавезно служење војске, због могућег конфликта у региону?

Танјуг
Хрватска враћа обавезно служење војске, због могућег конфликта у региону?

Загреб - У Хрватској је у току опсежна анализа која треба да покаже предности и мане поновног активирања обавезног војног рока, пише "Глас Славоније", преноси "Индекс".

Пензионисани генерал Хрватске војске и предсједник Хрватског генералског збора Павао Миљевац тим поводом каже да се стално говори о насилном рјешавању кризе у региону, те да то често, како каже, пролази испод радара.

"И доиста може врло брзо доћи до проблема, на примјер да се Република Српска покуша издвојити из БиХ, што би одмах изазвало реакцију муслимана и ви имате проблем", навео је Миљавац.

За њега је, како каже, нормално да ће се ту одмах увлачити и Србија, што ће све заједно направити проблем и Хрватима у БиХ, па би и Хрватска на овај или онај начин ту нешто морала 'одрадити'.

"И за трен може доћи до врло озбиљног конфликта. На то је упозорио и министар спољних послова Русије Лавров", навео је Миљавац.

У Хрватској је обавеза служења војног рока укинута 2008. године и од тада постоји само добровољно служење војног рока.

Добровољно служење траје 14 седмица на полигонима Слуњ и Гашинци.

Позивајући се на своје изворе, Глас Славоније пише да прије званичних анализа у Министарству одбране Хрватске не желе ништа званично да коментаришу по том питању.

Извор листа наводи да Министарство и Штаб дају предлог такве одлуке након чега ће се оцијенити хоће ли се ићи у промјене.

Тврди и да се у неким другим европским земљама одвијају такви процеси те да прича није неоснована.

Неименовани извор за лист каже да је на систему да предложи измјену о којој ће се расправљати.

Може се, каже, предложити двомјесечна, једномјесечна или пак обука од шест седмица. Тврди и да се не би ишло на дуже од два мјесеца.

На новим војним обукама се не би ишло на велика специјалистичка знања, него би се појединци обучавали за руковање пјешачким наоружањем.

Уз гађање из аутоматског наоружања требало би свладати прву помоћ и коришћење заштитне маске.

Након тога, требало би да постоји могућност добровољне додатне обуке.

Основну обуку, пише лист, би требало завршити у року од мјесец дана:

"Тако да не би био циљ тиме их оспособити за нешто велико, већ пренијети им некакве основне појмове и ствари за које мислимо да их треба знати. На примјер, намјестити шатор или сличне поступке који се могу у различитим ситуацијама примјенити."

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и Твитер налогу.

© АД "Глас Српске" Бања Лука, 2018., ISSN 2303-7385, Сва права придржана