Хрватска укида матични број грађана

Танјуг
Foto: Илустрација

ЗАГРЕБ - Хрватски сабор данас ће расправити коначни приједлог Закона о престанку важења Закона о матичном броју јер се даном престанка важења овог акта, 1. јануара ове године, престају одређивати матични бројеви грађана.

Државни секретар у Министарству унутарњих послова Жарко Катић изјавио је да се матични број грађана, с престанком важења Закона о матичном броју, више неће тражити у службеним евиденцијама ни у приватном сектору јер је на снази Закон о личном идентификацијском броју.

"Матични број грађана више се неће тражити, како у службеним евиденцијама Хрватске, тако и у приватном сектору (банке и сл). Овим престаје одређивање матичног броја грађана и потреба његова тражења било које јавне или приватне институције", рекао је Катић током расправе о коначном приједлогу Закона о престанку важења Закона о матичном броју.

Представљајући Предлог закона Катић је подсјетио је да је 1. јануара 2009. на снагу ступио Закон о личном идентификационом броју (ОИБ) као стална идентификациона ознака личног идентификационог броја, који корисници ОИБ-а користе у службеним евиденцијама, свакодневном раду и код размене података.

С обзиром на то да је ОИБ ушао у пуну примјену, институције с његовим кориштењем могу користити и све остале податке који се налазе у том систему (лично име, датум рођења, пребивалиште и сл). Тиме престаје потреба за одређивањем матичних бројева грађана као помоћне идентификационе ознаке.

Катић каже да се из постојећих евиденција неће брисати матични бројеви грађана који су одређени до дана престанка Закона о матичном броју, већ ће се користити за повезивање и размјену података у случајевима када се повезивање података неће моћи обавити коришћењем ОИБ-а.

Током расправе посланици су подржали престанак важења Закона о матичном броју, али и упозорили да још увијек постоји велики број евиденција које воде разна тијела заснована по матичном броју.

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и Твитер налогу.

© АД "Глас Српске" Бања Лука, 2018., ISSN 2303-7385, Сва права придржана