Хрватска од Норца тражи милионе одштете

Агенције
Хрватска од Норца тражи милионе одштете

Загреб - Тужилаштво Хрватске покренуло је поступак за регресну накнаду штете од око 66.000 евра која је исплаћена за душевни бол породици Стеве Вујиновића, кога су хрватске снаге убиле у акцији Медачки џеп у септембру 1993. године, преносе агенције.

Како је суд у Огулину уважио тужбу на основу правоснажне пресуде против Норца, државно тужилаштво од њега тражи новац који је исплаћен Вујиновићевој породици.

У току је подношење захтјева за мирно рјешење спора према Норцу, што је предуслов за подношење тужбе.

Како је Вујиновић тек један од 32 убијена у два правоснажна закључена случаја против Норца, иако је српских жртава у Медачком џепу било и више, али се нису нашле у оптужници, може се очекивати да ће на основу тога бити још исплата за штету и још потраживања од Норца.

Ако су Вујиновићи некакав просјек, значи да ће породицама жртава страдалих у акцијама Мирка Норца бити исплаћено око 15 милиона куна (око 1,98 милиона евра).

Норчев адвокат Жељко Олујић изјавио је да о томе не зна ништа и да против Норца неће бити покренути захтјеви за накнаду штете.

Он сматра, да ће држава те поступке изгубити.

Вујиновића су у септембру 1993. убиле хрватске снаге под командом Норца, а његово тијело било је једно од бројних који су нађени у једној септичкој јами у Госпићу, гдје су бачена како би се замели трагови.

Aдвокат породице Вујиновић, Драган Јованић истакао је у тужби како се Стево Вујиновић бавио пољопривредом, није био у војним формацијама, нити је учествовао у било каквим борбама, већ је као цивил убијен из ватреног оружја.

Вујиновићи су остали и без куће са објектима за пољопривреду у Дивоселу, које је једно од пет села Медачког џепа која су опљачкана и онда рушењем и паљењем збрисана са лица земље.

Данас у тим селима од предратних 600 живи мање од десет људи.

За уништену имовину Вујиновићи нису добили никакву одштету.

Норац је једини осуђени за ратни злочин у Медачком џепу, јер је генерал Рахим Адеми ослобођен.

Првостепену пресуду Норцу на седам, врховни суд смањио је на шест година затвора.

Та казна је сједињена са 12 година затвора колико је Норац добио за убиства Срба у Госпићу у јесен 1991. године, па му је укупна казна изнисила 15 година затвора.

Током служења казне сваки викенд је проводио код куће, користио је годишње одморе, а након двије трећине издржане казне пуштен је на слободу.

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и Твитер налогу.

© АД "Глас Српске" Бања Лука, 2018., ISSN 2303-7385, Сва права придржана