Хрватска: Истрага о пропустима у обнови кућа након рата

Срна
Хрватска: Истрага о пропустима у обнови кућа након рата

ЗАГРЕБ - Државно тужилаштво за сузбијање корупције и организованог криминала у Хрватској /УСКОК/ тражиће од полиције да спроведе криминалистичку истрагу о могућим пропустима у послијератној обнови објеката на подручју потресом погођене Сисачко-мославачке жупаније.

Истрага ће бити спроведена због јавних објава и иступа појединаца о могућим пропустима у послијератној обнови објеката на подручју Сисачко-мославачке жупаније.

"УСКОК ће хитно затражити од полиције провођење криминалистичког истраживања ради утврђења постојања основане сумње да би било почињено казнено дјело из надлежности Уреда или неко од других кривичних сјела за које се истрага предузима по службеној дужности, те ће уједно затражити и од других државних органа предузимање радњи и мјера из њихове надлежности", саопштено је из Државног тужилаштва.

Хрватски медији подсјећају да је премијер Андреј Пленковић рекао данас да треба испитати зашто су неке куће након "Домовинског рата" неквалитетно обновљене, те да у овом тренутку нема детаљних сазнања о томе.

"Мислим да се треба испитати како се то и зашто догодило, ко је радио, био у надзору, ко је давао коначне употребне дозволе за објекте", рекао је Пленковић на конференцији за новинаре након сједнице Владе.

Државни секретар Централне државне канцеларије за обнову и стамбено збрињавање Никола Мажар подсјетио је да је након рата у Хрватској обновљено више од 156.000 породичних кућа. Обнова је трајала од 1995. до 2000. године и учествовало је више од 150 компанија.

"Све је рађено у складу са Законом о обнови, Законом о грађевинарству. Постоји документација ко је био извођач радова, надзор, пројектант, власник, корисник. Све је рађено уз писана овлаштења корисника тих некретнина. Постојале су и одређене гаранције и рокови", рекао је Мажар.

Он је најавио да ће на сва питања одговорити у наредних неколико дана јер је фокус тренутно на привременом стамбеном збрињавању људи.

Архитекта Иван Крижић рекао је за Н1 да закони јасно прописују начин градње, те да се лоша градња у Петрињи након рата може назвати само - криминалом.

"Такве ситуације се не могу догодити, то је криминал, и на њих требају реаговати службе задужене за криминал", рекао је Крижић.

Замјеник градоначелника Глине Бранка Бакшић Митић рекла је недавно да су се, између осталог, у потресу рушиле куће које су изграђене у склопу обнове након рата.

Министар грађевинарства Дарко Хорват најавио је истрагу о кућама које су се урушиле усљед разорног потреса на подручју Петриње, а обновљене су након рата, преносе хрватски медији.

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и Твитер налогу.

© АД "Глас Српске" Бања Лука, 2018., ISSN 2303-7385, Сва права придржана