Европској комисији смета “дил” Београда

Агенције
Европској комисији смета “дил” Београда

Брисел - Србија мора да раскине нови трговински споразум са руском Евроазијском економском унијом када се придружи Европској унији, порука је коју је Европска комисија послала властима у Београду.

- Србија може да уђе у споразуме са другим државама или организацијама прије уласка у ЕУ. Међутим, у контексту преговора у приступању, Србија се обавезала да ће се повући из свих билатералних споразума о трговини на дан уласка у ЕУ - саопштила је комисија.Исту поруку пренио је и предсједавајући Одбора Европског парламента за спољне послове Дејвид Мекалистер.

- Текст споразума о слободној трговини са Русијом требало би да има и излазну ставку, што би гарантовало да Србија може да се повуче из споразума по њеном приступу ЕУ - упозорио је Мекалистер.

Европска комисија јасно је изнијела свој став дан након што је руски амбасадор у Београду Александар Боцан-Харченко најавио да ће Србија 25. октобра потписати трговински споразум са Евроазијском економском унијом.

Споразум о слободној трговини између Србије и Русије постоји од 2000. године. Српски министар трговине, телекомуникација и туризма Расим Љајић каже да су правила за све земље кандидате за чланство у ЕУ идентична, па и за Србију. 

- И за земље пре нас које су улазиле у ЕУ важио је трговински режим које су те земље имале са трећим земљама све до тренутка уласка и пуноправног чланства у ЕУ. То важи и за Србију. Дакле, док год смо у поступку придруживања, док год нисмо чланица ЕУ, ми имамо право да склапамо споразуме о слободној трговини са трећим земљама - каже он.

Србија нема уговор о слободној трговини само са Евроазијском унијом, већ и са другим државама, између осталог и са Турском, напомиње Љајић.

- Сви ти споразуми важиће до тренутка када Србија постане пуноправна чланица ЕУ. Када то постане, ти споразуми престају да важе и за нас онда важе трговински режими које има ЕУ са трећим земљама - поручио је Љајић.

Иницијатива

Шеф дипломатије Мађарске Петер Сијарто заложио се за бржи улазак Србије и западног Балкана у Европску унију, истичући да се Србији мора омогућити да то буде прије 2025. године.

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и Твитер налогу.

© АД "Глас Српске" Бања Лука, 2018., ISSN 2303-7385, Сва права придржана