Далибор Ђукић, стручњак за црквено право : СПЦ одувијек била власник цркава и манастира у Црној Гори

Вечерње новости
Далибор Ђукић, стручњак за црквено право : СПЦ одувијек била власник цркава и манастира у Црној Гори

БЕОГРАД - Доцент на Правном факултету у Београду Далибор Ђукић истакао је да не постоји ниједан доказ или историјски извор из којег би се могло закључити да су цркве и манастири у Црној Гори икада били у државној својини.

- Њихов власник је одувек била Српска православна црква (СПЦ) - рекао је Ђукић, који је и стручњак за црквено право.

Према његовим ријечима, причом о државној својини правда спорни црногорски Закон о слободи вјероисповјести.

- Историјска је чињеница да Црква увек побеђује. Сви режими који су се сукобљавали са њом у прошлости - изгубили су... Не заборавимо да је у историји Црне Горе владика већ једном изашао као победник из сукоба са гувернадуром. Сва је прилика да ће и данас бити исто - рекао је Ђукић.

Он је додао и да је власт у Црној Гори потпуно прихватила ревизионистичку верзију историје да су 1918. године наводно Србија и српски народ окупирали Црну Гору.

Ђукић је оцијенио и да намјера црногорских власти није била да Законом о слободи вјероисповјести регулише ту област већ да присвоји црквену имовину с циљем даљег стварања онога што црногорски предсједник Мило Ђукановић назива "конструктивном православном црквом у Црној Гори".

Да се не може говорити ни о каквој аутокефалности "православне цркве" у Црној Гори, Ђукић је подсјетио на то да су владике Митрополије црногорско-приморске у Црној Гори хиротонисали епископи у Пећкој патријаршији, архијереји Карловачке митрополије или Руске православне цркве.

-Она је одувек била део Пећке патријаршије, односно СПЦ. Не постоји никакав доказ или белешка која говори о њеном посебном статусу у прошлости. Реч је само о једној од епархија Српске патријаршије која је као и остале имала своју самоуправу у складу са црквеним канонима - рекао је Ђукић.

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и Твитер налогу.

© АД "Глас Српске" Бања Лука, 2018., ISSN 2303-7385, Сва права придржана