Брашно из Бугарске поскупљује цијену хљеба у Црној Гори

Танјуг
Foto: arhiva

ПОДГОРИЦА - Ако Бугарска буде главни увозник брашна за Црну Гору, а цене горива се не буду смањивале, за очекивати је да цијене хљеба поново порасту, изјавио је за подгоричке Вијести Хасан Рамовић из Удружења пекара.

Директор Директората за пољопривреду у Министарству пољопривреде, шумарства и водопривреде Мирослав Цимбаљевић јуче је рекако да је успостављен алтернативни извор снабдијевања и да су већ први шлепери са брашном из Бугарске почели да пристижу у Црну Гору.

”Ресорни министар Александар Стијовић је јуче у Бугарској са четири премијера имао састанке и континуитет у снабдијевању ће се убрзо успоставити, што је добро, јер ћемо имати више извора за будућност, и нећемо долазити у ову ситуацију”, рекао је Цимбаљевић новинарима на протесту групе сточара испред тог министарства.

Позивајући се на своја сазна, Вијести пишу да су залихе брашна у Црној Гори прошле седмице процењене на седам дана, па се брашно и пшеница морају увозити са других тржишта по знатно вишим цијенама.

Рамовић је потврдио да су пекари имали састанак са представницима компаније “Воли” на којем је договорено да ће та компанија увозити брашно из Бугарске, како неопходне залихе биле обезбјеђене.

Он је поручио да ће се тржиште, ако се реализује планови за увоз, стабилизовати у наредних десет дана и да ће и производња хљеба били нормализована.

Међутим, Рамовић је указао да ће пекари, ако основ за производњу хлеба буде увоз брашна из Бугарске, убрзо доћи у ситуацију да морају да повећавају цене, јер је увоз брашна из Србије јефтинији у односу на Бугарску.

”Цијене нису никад узрок некога ко жели да дигне цијене, него су инпути узрок томе. Гориво је после брашна највећи трошак свим пекарима и то је основ за размишљање о повећању цена, односно довођење цена на ниво коштања. Нико од пекара у овом тренутку кроз калкулације не тражи велики профит”, рекао је Рамовић.

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и Твитер налогу.

© АД "Глас Српске" Бања Лука, 2018., ISSN 2303-7385, Сва права придржана