Брамерц: Успјели смо да приведемо све

Taнјуг
Брамерц: Успјели смо да приведемо све

Хаг - Трибунал је успио да приведе све оптужене и да покрене снажан принцип међународне правде који неће бити сломљен, изјавио је Серж Брамерц.

Главни тужилац Хашког трибунала казао је да је Међународни кривични суд за бившу Југославију успио да све оптужене приведе правди, што не само да је обезбједило индивидуалну одговорност за почињене злочине, већ и податке о догађајима који могу бити препрека за евентуалну ревизију историје.

"Циљеве Резолуције 827 Савјета безбједности УН успјели смо да претворимо у живот. Успјели смо, упркос свему, да пред лице правде приведемо све које је Хашки трибунал оптужио и да покренемо снажан замах принципа међународне правде који неће лако бити сломљен", рекао је Брамерц у обраћању поводом обиљежавања двадесетогодишњице оснивања Суда.

Према његовим ријечима, у протеклих 20 година, предмети који су се нашли пред Трибуналом нису само обезбједили индивидуалну одговорност за злочине, већ ће подаци о догађајима бити препрека евентуалној ревизији историје у будућности.

"Видимо наговјештаје ревизије у јавним изјавама неких политичара у земљама бивше Југославије, који још увијек, чак и данас, величају или негирају ратне злочине - неки иду толико далеко да оповргавају постојање геноцида у Сребреници. Ови коментари дају нам разлога за забринутост и истовремено указују на суштинску улогу међународне правде", приметио је Брамерц.

Он је навео да не треба да се заборави да су неки од најважнијих случајева у току пред Трибуналом и да морају да остану усредсређени на рад и позвао међународну заједницу да и даље буде заинтересована и ангажована за рад Суда.

"Једна врло важна лекција из нашег искуства у Трибуналу јесте да, иако тужиоци сами нису довољни, они су основни предуслов за исправљање (неправде) и помирење. То јесте и даље велика привилегија за мене да служим као тужилац Трибунала", примјетио је Брамерц.

Он је подсјетио да је дужност преузео у јануару 2008. и да је у сарадњи са партнерима у међународној заједници, успио да заврши посао извођења и посљедњих бегунаца пред лице правде и да сада завршава посљедње случајеве.

Он се такође захвалио Холандији за суштинску подршку у раду Трибунала током много година и истакао важну улогу земље домаћина Суда "држећи хапшење бегунаца високо на политичкој агенди".

"Политика условљавања држава чланица ЕУ у зависности од пуне сарадње са Хашким трибуналом, показује да међународна правда има веће шансе да превагне када постоји чврста политичка подршка и позитивни подстицаји за сарадњу", рекао је Брамерц.

Он је додао да је успјех што су обезбједили ефикасно пребацивање на национална тужилаштва у државама на простору бивше Југославије многих предмета ратних злочина који тек треба да буду процесуирани.

Према његовим ријечима, иако могу да буду оправдано поносни на достигнућа Хашког трибунала, такође "треба имати на уму да за многе, догађаји од пре 20 година изгледају као да су били јуче".

"Посебно мислим на хиљаде оних који су преживели злочине почињене током сукоба у бившој Југославији. Током посљедњих година провео сам много сати у састанку са групама преживјелих и појединцима. За њих су сјећања на злочине које су преживјели и злочине који су однели њихове најмилије, увијек жива", примјетио је Брамерц.

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и Твитер налогу.

© АД "Глас Српске" Бања Лука, 2018., ISSN 2303-7385, Сва права придржана