Бандић може да води Загреб из затвора

Танјуг
Бандић може да води Загреб из затвора

Загреб - Градоначелник Загреба Милан Бандић могао би да обавља ту функцију из затвора или да изабере новог пуномоћника.

Бандићу је суд одобрио да може да остане на мјесту градоначелника, али је он поново ухапшен у уторак.

Загребачки градоначелник је враћен у Реметинец, јер је истражни судија загребачког Жупанијског суда прихватио захтјев Ускока да му се поново одреди истражни затвор, због опасности да би на слободи могао утицати на свједоке, али и поновити недјело.

Судија је донио одлуку и о наплати кауције од 15 милиона куна (два милиона евра) што ће, ако ова пресуда постане правоснажна, бити уплаћено у државни буџет.

Нешто прије тога, истог дана, ванрасправно вијеће је објавило да је прихватило ранији захтјев Бандићеве одбране и омогућило му поновно обављање градоначелничке дужности.

Како пише Јутарњи лист, Бандић на одлуку о притвору има право жалбе, али без обзира како ће она бити ријешена, градоначелник тренутно у притвору има више овлашћења него што је имао на слободи.

Његови адвокати тумаче да он може одлучивати о судбини Загреба, иако ће слиједећих дана његова адреса бити Реметинец, а тиме је рјешио и случај Сандре Шваљек, своје замјенице која тренутно води град, а чијим радом није задовољан.

"Он може доносити службене акте, одлучити да га мијења уколико то жели нека трећа особа", објашњава адвокат Бранко Шерић. То значи да пуномоћје за вођење града може дати особи за коју сматра да му неће окренути леђа.

Уколико, пак, одлучи сам да води Град, то му нико не може забранити.

"Његови адвокати могу му у притвор доносити службене акте и одлуке на потписивање, он их може потписивати и тако управљати Градом", тумачи Шерић.

С друге стране, судија и портпарол Жупанијског суда Крешимир Девчић тврди другачије, да је одлука о враћању овлашћења беспредметна у ситуацији када је Бандић у истражном затвору.

Чак иако Бандић и даље буде владао хрватском престоницом па макар и из притвора, отпада могућност превремених избора за градоначелника које је он најављивао,пише лист.

Наиме, недавно су хрватски медији објавили да Бандић намјерава да поднесе оставку на функцију градоначелника Загреба и тако издејствује превремене изборе на којима би учетвовао са својом странком која је у процесу формирања.

Бандић је први пут ухапшен у афери Аграм под сумњом да је оштетио град којим је управљао 12 година, али и да је неплаћањем пореза на донације примљене у предсједничкој кампањи за изборе 2010. оштетио и државни будџет.

Укупну штету Тужилаштво процјењује на око 20 милиона куна (2,6 милиона евра).

Против Бандића је средином фебруара подигнута и прва оптужница којом га Ускок терети да је с двоје саоптуженика погодовао удружењу "У име обитељи" којем је приликом прикупљања потписа за расписивање референдума "Бирајмо заступнике именом и презименом" наводно прибавио незакониту корист од најмање 308 хиљада куна (40000 евра).

Из затвора у Реметинцу Бандић је изашао 19. новембра пошто је уплатио кауцију од два милиона евра и обећао да неће утицати на свхедоке и обављати своју дужност током истраге у афери Аграм.

Сада је поново спроведен у затвор и наложено му је да плати кауцију јер је, како је саопштило Тужилаштво, подстицао свхедоке на лажне исказе.

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и Твитер налогу.

© АД "Глас Српске" Бања Лука, 2018., ISSN 2303-7385, Сва права придржана