Скупштинска већина у Бањалуци на чекању
БАЊАЛУКА-Важно је рећи да сам градоначелник позвао све политичке организације и да смо се према свима опходили демократски, на један исти начин. Искористио сам прилику да све саслушам и да кажем одређене идеје. Моја порука јесте да су консултације, које сам одржао са представницима политичких партија у два дана – празник демократије.
Казао је ово градоначелник Бањалуке Драшко Станивуковић, додајући како то значи да су разговори протекли у демократској атмосфери, а за добробит града.
-Важно је да смо водили разговоре око наше Бањалуке и о приоритетима за наш град, те да је свако дао одређене идеја, сугестије и своје мишљење. Мој први утисак је да оне страсти и она енергија, која је била присутна прије четири године, при томе мислим на подјеле, на то да се неко свети и напада – то у току консутлација ја нисам осјетио. Атмосфера на састанцима је дјеловала конструктивно и драго ми је да су се у Бањалуци створили услови да су сви хтјели да се одазову на тај начин на конуслтације, односно све странке у свом пуном капацитету – предсједници странака, директори, министри – истакао је он.
Поручио је још једном како одржане консутлације неће злоупотријебити, те истакао шта је био конкретан фокус консултација.
-Фокус мојих првих консутлација је био да видимо шта је наш најмањи заједнички садржилац око чега можемо да радимо и да се усагласимо. То су вртићи, рјешавање изазова са водоснабдијевањем у граду, мост у насељу Долац, нове инвеситицје, пословне зоне, јавне гараже, колектори. То су теме око којих ско се усагласили. Све и један појединац и представник партије појединачно су рекли да ово желе, да иду у том правцу, да ово буду прве теме које ће кандидовати кроз ребаланс, кроз буџет, кроз план капиталних инвестиција – казао је Станивуковић.
Нагласио је и то како је једна од позитивних страна консултација било и то да је од неких појединица и политичких организација чуо и то да по неким питањима, за која се он као градоначелник борио четири години – они промијенили став и да је сада дошло вријеме да се та питања подрже.
-Да ли ће то тако бити, вријеме ће показати. Пред нама је да креирамо ребаланс и буџет. Ми већ сада креирамо те документе. Ја сам отворио могућност свакој политичкој организацији да предложи своју иницијативу, односно шта сматра да треба да се уради у наредној, 2025. години и шта је приједлог сваке политичке орнаизације, односно платформа да се уради у једном мандатру. Отворен сам да као градоначелник заједно радимо на томе. Свим политичким организацијама сам рекао да желим да подржим све оне грађане који су за одређене партије гласали из својих начела. Мене интересује оно што су програми, али оно што је реално за један буџет. Ако је нешто веће, то можемо да радимо и у наредне четири године – истакао је он.
Станивуковић је додао како жели да у Бањалуци постави зрелу политичку платформу.
-Добио сам увјерење свих политичких оргнаизација да ће доставити такве приједлоге до нових консултација, за које вјерујем да ће бити пред конституисање Скупштине Града. Дотад ћемо имати стратешке документе у нацртима, гдје ћемо да уврстимо шта су све странке предложиле и како смо то планирали. Желим да сви стратешки документи буду одраз сваке политичке странке. Свако може да предлаже у свом капацитету. Моја намјера је била да имамо један документ, споразум, нацрт, односно приједлог неких минималних политичких приниципа. Ми смо то доставили свим странкама, а у наредним данима ћемо видјети да ли имамо сагласност за то – рекао је он.
Додао је како се ту ради о једном минималним принципу дјеловања који може објединити све политичке партије, без обзира на коалицију.
-Предложио сам да свака странка искаже спремност да се сједница Скупштине Града одржи једном мјесечно. Мој став је да, ако нека политичка оргнаизација није спремна на тај принцп, онда нисмо били искрени у разговорима. Други принцип који сам понудо јесте то да животне теме и питања не могу бити предмет политичких разлика и подјела. Када то кажем, мислим на примјер на питање водоснабдијевања. Дакле, ако се сутра деси проблем, морамо сјести и разговарати, то не може бити политализација. Додатно, Бању Луку не смијемо да остављамо без средстава за хигијену – лошење, чишћење, деразизацију и слично- казао је он.
Градоначелник Станивуковић је истакао и то како је спреман да консултације буду обостране, односно да уколико неко жели да њега позове на консултације – радо ће се на исте и одазвати.
-Можемо политички да се боримо за идеје, али никако политка не смије да буде домен личног – закључио је Станивуковић.
Консултацијама са градоначелником Драшком Станивуковићем једино се нису одазвали представници Листе „За правду и ред“.
Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и Твитер налогу.