Поводом годишњице земљотреса: Изведена показна вјежба у Техничкој школи

ГС
Поводом годишњице земљотреса: Изведена показна вјежба у Техничкој школи

Поводом обиљежавања 53. годишњице и сјећања на земљотрес, данас је у Техничкој школи изведена методско-показна вјежба о теми земљотрес и пожар у школи – у организацији Одсјека за послове цивилне заштите и Професионалне територијално ватрогасно-спасилачке јединице Бањалука.

Савјетница градоначелника за културу и социјалну политику Мирна Савић – Бањац казала је да иако је разорни земљотрес погодио наш град прије 53 године и данас треба да будемо опрезни.

“Модеран човјек је данас више него икада неприпремљен на то и не размишља о томе колико је природа моћна и без обзира на сва технолошка достигнућа, ипак ситуација је увијек таква да морамо да будемо спремни јер је природа јача од свега. С њом не можемо да се боримо, али можемо да радимо на то да у континуитету будемо спремни на то што ће се евентуално десити и то нам је веома важно. Ова показна вјежба је само једна од тих превентивних активности “, нагласила је савјетница Савић – Бањац.

Како је истакла, Град ради све што је у његовој моћи и наставиће да алармира и друге како би били што спремнији у случају неких нежељених ситуација

У реализацији данашање вјежбе учествовали су: запослени и ученици Техничке школе, Професионална територијална ватрогасно-спасилачка јединица Бањалука, ЈЗУ “Дом здравља“ Бањалука, ЗУ “Фирена“ – Специјалистичка амбуланта, волонтери Црвеног крста Бањалука, те припадници Министарства унутрашњих послова.

Мирослав Малинић, командант Професионалне територијалне ватрогасно-спасилачке јединице Бањалука казао је да су и током данашње вјежбе показали изузетну спремност јединице.

“Вјежбу су у већини извели приправници ватрогасци, наше младе снаге које су показале резултате вишемјесечне обуке у нашој јединици”, навео је Малинић.

Директорица Техничке школе Кристина Мрђа рекла је да је вјежба била од изузетног значаја како би се подигла свијест о о важности, значају и опасности ванредних ситуација.

“Процијенили смо оспособљеност запослених и ученика ове школе, опреме са којим расплажемо. Имали смо пробе дава дана и ево данас вјежбу којом смо изузетно задовољни”, закључила је она.

Весна Шипка, стручни сарадник за планове заштите и спасавања од елементарне непогоде и друге несреће у Одсјеку за послове цивилне заштите и Професионалне територијално ватрогасно-спасилачке јединице Бањалука казала је да су сви учесници у вјежби данас показали процедуре, које су за њих предвиђене у оваквим ситуацијама.

Гвоорећи о томе како се треба понашати у случају земљотреса, она је истакла да је најважније сачувати рационално понашање, спријечити панику и не покушавати напустити објекат док траје подрхтавање тла.

“Затим потребно је заузети заштитни полажај који значи чучнути или клекнути, окренути се лицем ка поду да се заштитите од фрагмената стакла или предмета који евентуално падају и ставити руке на главу. Након што се заврши трешња тла, напустити објекат и удаљити се од њега”, казала је она.

 

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и Твитер налогу.

© АД "Глас Српске" Бања Лука, 2018., ISSN 2303-7385, Сва права придржана