Помен у Дракулићу за 2.300 свирепо убијених Срба: Злочин памтимо да се више никада не понови

Агенције
Foto: В. Трипић

БАЊАЛУКА- Код Спомен-костурнице у бањалучком насељу Дракулић служен је помен, положени вијенци и цвијеће за више од 2.300 Срба, међу којима је било 551 дијете, које су усташе прије 80 година звјерски убиле у овом насељу и у селима Мотике, Шарговац, те у руднику Раковац.

Вијенце су у име институција Републике Српске положили српски члан Предсједништва БиХ Милорад Додик и министара рада и борачко-инвалидске заштите Републике Српске Душко Милуновић.

Додик је рекао да је важно да се овај злочин не заборави, те да је он показао злочиначку нарав усташког режима.

Додик је најавио  снимање документарно - играног филма који ће бити посвећен Србима страдалим у овом злочину.

Поручио је да српска национална слобода никада није значила подјармљивање других народа и да је Република Српска слободна за све који у њој живе, а да БиХ мора да уважава историјске и етничке реалности.

-Срби су страдали, патили и сјећали се својих страдалих, али су морали и да науче да без државе нема слободе. Зато су 1991. године из тог искуства и жеље да слободно живе и направили Републику Српску - рекао је Додик.

Он је навео да је потребно памтити шта се десило на овим просторима у Другом свјетском рату како би се поставили снажнији темељи Републике Српске, додајући да се злочини не би десили да је Српска постојала 1941. године.

Додик је истакао да је Српска испунила завјет и оних који су страдали 7. фебруара 1942. године на подручју бањалучких насеља Дракулић, Мотике, Шарговац, те у руднику Раковац који су сматрали да за Србе треба обезбједити слободу.

-Српске слободе нема без српске државе и Република Српска је по свему данас држава - рекао је Додик.

Он је нагласио да се треба бранити дејтонска позиција БиХ и да ће то наставити да ради без обзира што неки мисле да би то урадили боље или корисније.

Додик је рекао да Република Српска обиљежава сјећање на страдање Срба, јер је то програм Владе и да је питање да ли би се људи окупљали у Дракулићу да нема Српске нити њене Владе.

-Зато је важно да Српска опстане и да буде снажна и јака и да се окупимо око ње. У сваком нашем човјеку мора бити доминантно осјећање за Републику - нагласио је Додик.

Он је рекао да Српска данас добро стоји, успјешно развија своју економију и издржава озбиљне нападе да се докине и укине.
 

Мирослав Вукелић из Бањалуке, чија је породица страдала у овом злочину, описао је сјећање свог оца који је рекао да су Срби убијани маљевима, без иједног метка.

-Важно је да млади не забораве шта се овдје десило не да се свете, већ да се та трагедија сачува од заборава -  рекао је он.

На обиљежавању овог злочина окупио се велики број мјестштана и грађана Бањалуке.

-Сјећати се морамо сваки дан јер народ који се не сјећа своје прошлости, има упитну будућност - поручио је историчар Зоран Пејашиновић.

Душко Милуновић изјавио је да се Срби морају сјећати усташких злочина почињених 1942. године у бањалучким насељима Дракулић, Мотике, Шарговац и руднику Раковац и да се то пренесе на генерације које долазе.
Милуновић је истакао да се злочини не смију заборављати, јер оном ко заборавља историја се понавља.

-Онај систем (комунистички) хтио је то да потисне и стави у заборав због, како су говорили, братства и јединства, којег су хтјели да направе преко српске крви и српских жртава, али то нисмо заборавили - рекао је Милуновић.

Он је подсјетио да је Влада Српске установила обиљежавање 32 догађаја од републичког значаја и да је углавном ријеч о догађајима у којима су Срби страдали кроз своју историју, те додао да су се тим манифестацијама отргла од заборава многа мјеста страдања Срба.

-Доста смо научили. Да нисмо, не би у протеклом рату била формирана Војска Републике Српске, која је била једини гарант слободе Срба на овим просторима - нагласио је Милуновић.

Мирна Савић Бањац, представница градоначелника Бањалуке Драшка Станивуковића, рекла да се злочин не смије заборавити, те да ниједна изговорена ријеч било ког представника институција није довољна да се опише тежина злочина.

Положен је и вијенац у име генералног конзула Србије у Бањалуци, док су цвијеће положиле делегације Владе Републике Српске у којој су били министар Милуновић и министар правде Антон Касиповић, Народне скупштине Српске, делегација српских посланика у Парламентарној скупштини БиХ.

Цвијеће су положили и представници невладиних организација и удружења од јавног интереса проистеклих из одбрамбено-отаџбинског рата и НОР-а, Удружења потомака жртава усташког злочина „7. фебруар 1942. година Бањалука“, Трећег пјешадијског (Република Српска) пука, града Бањалука.

Полагању вијенаца претходила је Света литургија у цркви Светог великомученика Георгија у бањалучком насељу Дракулић.

Обиљежавање овог историјског догађаја организовао је Одбор Владе Републике Српске за његовање традиције ослободилачких ратова.

Усташе су у рано јутро 7. фебруара 1942. године извршиле покољ над Србима у бањалучким селима Дракулић, Мотике, Шарговац и у руднику Раковац.

Под командом натпоручника Јосипа Мишлова и фра Вјекослава Филиповића из такозваног „Тјелесног здруга Анте Павелића“, усташе из Загреба и Бањалуке убијале су Србе без иједног испаљеног метка - сјекирама, ножевима и крамповима.

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и Твитер налогу.

Galerija
Вјенчани
Вјенчани
© АД "Глас Српске" Бања Лука, 2018., ISSN 2303-7385, Сва права придржана