Нелегалних објеката упола мање

Невена Бунић
Нелегалних објеката упола мање

Бањалука - Урбанистичко-грађевинска инспекција од почетка 2017. године регистровала је 23 нелегално саграђена објекта, што је готово упола мање него у истом периоду лани, када их је било 55.

Ово су потврдили у Одјељењу за инспекцијске послове и додали да је ове године срушено пет бесправно подигнутих објеката. Објаснили су да су најчешће без папира подигнути мањи објекти и конструкције.

- Објекти или дијелови објеката без грађевинске дозволе откривени су у Обилићеву, Центру, на Лаушу, у Лазареву, на Петрићевцу, у Куљанима и Мађиру. Углавном је ријеч о доградњи постојећих индивидуалних објеката, монтажним пословним објектима и зимским баштама, надстрешницама - рекли су у Одјељењу за инспекцијске послове.

У Министарству за просторно уређење, грађевинарство и екологију су казали да је истекао рок за подношење захтјева за легализацију крајем прошле године и да општине и градови тренутно не примају нове.

- Предвиђено је доношење новог закона о измјенама и допунама Закона о уређењу простора и грађењу, којим ће, између осталог, бити и ријешено питање рокова за подношење захтјева за легализацију - рекла је службеник за односе с јавношћу у Министарству Горјана Росић.

У току 2016. године на подручју града Бањалука поднесено је више од 8.200 захтјева за легализацију бесправно изграђених објеката, а само у децембру њих 5.100.

- У току ове године издали смо 270 грађевинских дозвола, а лани укупно 784. Легализација је континуиран процес који се одвија од 2008. године, па је од тада до данас легализовано 4.230 објеката, односно издато је толико накнадних грађевинских дозвола - објаснио је шеф Одсјека за легализацију Вук Вишекруна.

Предсједник Савјета мјесне заједнице Петрићевац Зоран Савановић каже да су они који незаконито граде у овом насељу углавном грађани слабијег имовинског стања.

- По ономе што знам из разговора са мјештанима који су поднијели захтјев за легализацију крајем прошле године, могу рећи да су се ствари помакли са мртве тачке. Мислим да је ријешена можда половина од укупних захтјева - казао је Савановић.

Процјена

Процјењује се да у Бањалуци има око 20.000 нелегално изграђених објеката, а захтјеве за легализацију било је могуће предати до 31. децембра 2016. године. Легализација представља накнадно издавање локацијских услова, грађевинске и употребне дозволе за објекте, односно дијелове објеката изграђене без грађевинске дозволе или на којима је приликом грађења одступљено од дозволе и главног пројекта.

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и Твитер налогу.

© АД "Глас Српске" Бања Лука, 2018., ISSN 2303-7385, Сва права придржана