Легализација или рушење
Бањалука - За седам дана истиче рок за легализацију бесправно изграђених објеката, послије чега власници више неће моћи да прибаве одобрење за грађење и сносиће посљедице за бесправну градњу, односно ризикују да њихове грађевине буду срушене.
Власници бесправно изграђених објеката у Бањалуци имају могућност да до 11. априла легализују своје објекте, до када је на снази Одлука о легализацији.
- Овом одлуком нису прописане олакшице за плаћање накнаде за уређење грађевинског земљишта и једнократне ренте за бесправно изграђене објекте. Одлуком Уставног суда РС оцијењено је да се утврђивањем оваквих олакшица доводе у неравноправан положај грађани, који, поштујући закон, траже издавање одобрења прије грађења - рекла је начелник Одјељења за просторно уређење Aдминистративне службе града Верица Кунић.
Додала је да су наведени трошкови исти као код изградње објеката.
- Већина подносилаца захтјева нема ријешен имовинско-правни статус на земљишту на којем су градили или имају више сувласника до којих не могу да дођу. Неки не могу да плате обавезне накнаде, што поступак легализације чини сложенијим - објаснила је Кунићева.
Према њеним ријечима, на подручју града има од 15.000 до 20.000 бесправно изграђених објеката.
- Од априла прошле године, када је на снагу ступила Одлука о легализацији на територији града Бањалука, поднесено је 8.000 захтјева за легализацију и издато 1.500 одобрења за грађење - рекла је Кунићева.
У јуну прошле године ступио је на снагу нови закон о уређењу простора и грађењу, који је донио другачије казнене одредбе у односу на претходни, по којем се бесправна градња санкционише доношењем рјешења о рушењу објекта који нема грађевинску дозволу.
Бањалучани истичу да су цијене за издавање грађевинске дозволе веома високе.
- Када би надлежни снизили цијене, имали бисмо више легалних објеката и више би се градило, а самим тим и цијена квадрата за куповину станова би била нижа - рекао је Бањалучанин Драго Верић.
Дозвола
Становници Бањалуке који се одлуче за изградњу куће или неког другог објекта на подручју града за грађевинску дозволу мораће да издвоје од 44,14 до 169,38 марака по квадратном метру, у зависности од зоне у којој је плац.
Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и Твитер налогу.