Млади и родитељи у борби против порока

Катарина Шапоња
Млади и родитељи у борби против порока

Подижући свијест о штетности конзумирања алкохола, дувана, коцкања и претјераног коришћења модерних технологија, Клуб лијечених алкохоличара града Бањалука (КЛА) по четврти пут спроводи пројекат “Када имаш дилему питај - настављамо подршку даље”.

Како су истакли из овог клуба циљ пројекта је пружање помоћи родитељима и младима, који се боре са болестима зависности и изазовима савременог доба. 

Радионице, које су почеле 1. октобра, одржавају се у просторијама клуба сваког уторка од 19 до 20 часова за младе, док родитељи долазе сриједом од 19.15 до 20.15 часова. Радионице ће трајати све до 20. новембра.

Системски породични психотерапеут у КЛА Маја Томанић истакла је да су радионице, између осталог, намијењене јачању родитељских капацитета и превазилажењу проблема које пролазе са својим тинејџерима.

- Родитељство је предивна, али и веома изазовна улога у којој се многи не сналазе онако како би вољели. Многи родитељи схватају да не постоји “упутство” које би им помогло да васпитају срећну и успјешну дјецу - појаснила је Томанићева.

Према њеним ријечима, неопходно је да родитељи са дјететом изграде однос у којем влада отвореност и повјерење те наглашава важност разумијевања и блискости. 

- То је дуготрајан процес на којем стално треба да се ради, али не било како, не стихијски, не од данас до сутра, већ свјесно и циљано. Да би родитељи и млади могли да се држе пута којим су кренули и да их не поколеба свака новина коју чују или прочитају, важно је да раде на себи и развијају своје вјештине којима ће градити здраве и квалитетне односе са околином - закључила је она.

Додаје како је на првом мјесту комуникација која укључује активно слушање, постављање правих питања и давање корисних информација. Према њеним ријечима, између осталог, важно је и постављање циљева, али и граница те доношење одлука и рјешавања конфликата.

Томанићева је истакла да родитељи и дјеца на радионице долазе из истог породичног система, што додатно јача комуникацију и повјерење међу члановима.

- Укључивање пријатеља и родбине често показује да се уз подршку групе може другачије и боље - рекла је Маја Томанић.

САВЈЕТОВАЛИШТЕ

Из Клуба лијечених алкохоличара се надају се да ће радионице постати редовна активност и отворити могућности за успостављање савјетовалишта за младе и родитеље. Ово би омогућило младима и родитељима да добију подршку у превенцији деликвентног понашања, злоупотреби супстанци попут алкохола и дувана, као и злоупотреби зависности попут клађења.

- Наша жеља је да, анонимно и без стригме, млади, а и родитељи, добију подршку, едукацију и помоћ за бољу и квалитетнију комуникацију и превенцију болести зависности - појаснила је Маја Томанић. 

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и Твитер налогу.

© АД "Глас Српске" Бања Лука, 2018., ISSN 2303-7385, Сва права придржана