Дјечија библиотека “Борик” организује креативне радионице: Учење кроз забаву и дружење
БАЊАЛУКА - “Малци радозналци”, “Тинејџерски разговори”, “Драмско-рецитаторска секција” и “Вјежбе читања” креативне су радионице које организује Дјечија библиотека “Борик”.
Координатор ове библиотеке Александра Чворовић истакла је да су радионице почеле у октобру те да су подијељене у неколико група, према добу дјеце.
- “Малци радозналци” је радионица намијењена за узраст од четири до седам година. С малишанима ту учимо о свијету око нас, занимљивим појавама у природи, животињама, биљкама, континентима и разговарамо о народним обичајима - рекла је Чворовићева.
Додала је да са дјецом ради Сања Ивановић, библиотекарка и професор српског језика и књижевности те да радионицу одржавају уторком од 18 до 19 часова.
- Што се “Вјежби читања” тиче, то је радионица за дјецу која почињу читати или желе побољшати технику читања, највише за ученике првог, другог, трећег разреда. Кроз занимљиве текстове развијамо вјештину читања и љубав према писаној ријечи, вјежбамо изражајно читање, препричавамо прочитани текст и такмичимо се у брзом читању - појаснила је Чворовићева.
Како каже, са дјецом такође ради Сања Ивановић, а одржавају је уторком од 19 до 20 часова.
- “Читајмо заједно” је радионица за дјецу узраста од девет до 14 година која воле да читају. Ту ћемо разговарати о омиљеним насловима и ауторима, анализирати одабрана дјела, предлагати нове наслове и такмичити се - истакла је она и додала да и ову радионицу води Сања Ивановић сриједом од 19 до 20 часова.
“Драмско-рецитаторска радионица” је, како наводи, за основце заинтересоване за глуму и рецитовање.
- Кроз припрему представе инспирисане књижевним дјелом дјеца имају могућност да развију своје таленте и на крају радионице изведу приредбу која је инспирисана одређеним књижевним дјелом - казала је Чворовићева те додала да она радионице води четвртком од 19 до 20 часова.
Посљедња, али не мање важна, радионица јесте “Тинејџерски разговори” намијењена за претпубертетски и пубертетски узраст од 11 до 15 година.
- Са дјецом ћу разговарати о самопоуздању, конфликтима, односима са околином, проблемима, анксиозности, аутодеструктивним понашањима и слично - навела је Чворовићева.
Додала је да су мислили и на оне којима је непријатно да постављају питања у групи.
- Уколико се устручавају да поставе неко питање, онда имају кутију гдје убацују питања која ми послије разматрамо - истакла је она и додала да је ова радионица бесплатна, али да је потребно пријавити се, јер се одржава једном мјесечно.
УТИСЦИ
Дјеца, према ријечима Александре Чворовић, на радионицама стичу пријатеље, друже се, разговарају. Она истиче да је то сасвим другачији доживљај од тога да само дођете у библиотеку да подигнете књигу за читање.
- Радионице трају три мјесеца у прољећном периоду од марта до краја маја и три мјесеца у јесењем периоду од октобра до краја децембра, а цијена за чланове дјечије библиотеке износи 15 КМ мјесечно - казала је она и додала да се пријаве за учешће врше на број телефона 051/257-194.
Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и Твитер налогу.