Никола Бундало о представи “Ни риба ни месо”: Ми градимо друштво које разара породице
БАЊАЛУКА - За мене као редитеља заиста је ужитак када на сцену постављате изузетно комплексно и добро написан текст. Текст пун меса, који и те како има снажне ликове и односе већ у основи, и велики број тема које се отварају.
Овим ријечима је талентовани бањалучки режисер Никола Бундало описао своју редитељску визију представе “Ни риба ни месо”, која ће вечерас од 20 часова бити премијерно изведена на сцени “Петар Кочић” Народног позоришта Републике Српске.
Текст славног њемачког драматурга Франца Ксавера Креца адаптирао је Александар Васиљевић, сценографија је дјело Драгане Пурковић Мацан, за костиме се побринула Ивана Ристић, композитор је Петар Билбија, а продуцент представе је Никола Ђаковић. Бундало истиче да ни он као режисер ни Васиљевић као драматург нису радили претјерано велике интервенције како би текст прилагодили актуелном друштвеном, социјалном и класном контексту.
- У процесу адаптације Александар и ја смо се више бавили тиме које бисмо теме ми да изоштримо и пратимо, а које ћемо скрајнути јер нам нису у првом плану. Тако да је био велики изазов у том процесу одрицања дијелова комада да пазимо да ли реметимо структуру, да ли пратимо нашу идеју и да ли остављамо и даље глумцима довољно “меса”. Требало је у мору тема и проблема које Крец износи изоштрити и пронаћи путању која заправо прича оно што ми желимо да испричамо. Зато никаква актуелизација није рађена, нити транспоновање у данашње вријеме или пребацивање на локално. Тиме бисмо само појефтинили оно што је Крец написао - јасан је Бундало.
Талентовани режисер истиче да је Крецов комад безвременски текст, који ни за тренутак није остарио у умјетничком смислу, тачније да је једнако актуелан као и осамдесетих година прошлог вијека, када је написан у Њемачкој.
- Звучи као флоскула, али је заиста никад актуелније. Што се тиче неке основне премисе, у питању је социјална драма која прати два млада брачна пара. У фирму у којој раде наша два главна јунака, који су словослагачи, долазе рачунари и модернизација. Процесом преквалификације и транзиције, посматрамо како то утиче на саме ликове, на односе између њих, на породичне односе, парове... и како капитализам храни све наше мане и како нисмо имуни да очувамо наше интиме и наше односе. Друштво и друштвени поредак просто нађу начин да разоре и породице и искрене односе... нажалост - рекао је Бундало.
Драма говори о технолошкој модернизацији и њеном утицају на породице, као и положају мушкарца и жене у друштву уопште, постављајући питање шта добијамо са технолошким напретком?
- Комад је актуелан и о питању технологије, оно што су у то вријеме рачунари, данас је то вјештачка интелигенција. Као и тад, и ми сад присуствујемо повоју технолошког напретка, који ће и те како промијенити ток наше цивилизације иако, као и, вјерујем, људи тад, не можемо ни да имамо комплетну слику шта је актуелна технолошка креација заправо - рекао је Бундало.
Иако се радња комада дешава у осамдесетим бавећи се кризом породице унутар друштвеног тренутка, Бундало истиче да се није фокусирао на носталгичан моменат, нити је сама тема остала у прошлости.
- Што се тиче носталгије, то ми није у фокусу. Просто, за мене је носталгија изразито субјективна ствар и свако је носталгичан за неким периодом зато што је за њега лично битан или је утицао, а не зато што је објективно било тако и тако. Што се тиче породица, мислим да се сада само више прича о неким стварима, а да је породица као ћелија увијек била угрожена категорија. И то због нас самих, ми ипак градимо то друштво које окривљујемо да нам уништава породице - јасан је Бундало.
Улоге у представи тумаче глумци Народног позоришта Републике Српске: Смиљана Маринковић, Наташа Перић, Данило Керкез и Илија Ивановић, апсолвент глуме на Академији умјетности Бањалука у класи професора Жељка Митровића.
ЕМОЦИЈЕ
Бундало, који има иза себе бројне режије, како у Београду, гдје се школује, тако и на домаћем терену у ДПРС и “Јазавцу”, каже да су емоције пред вечерашњу премијеру мало појачане.
- Свака премијера носи појачане емоције, то је увијек, онако патетично да се изразим, порађање нечег на чему си са људима радио неколико мјесеци, и сада то има свој живот пред публиком.. У свом граду је увијек посебно кад се ради, а поготово када у некој кући радиш први пут. Зато сам осјећао и велику одговорност да се заиста потрудим да урадим нешто квалитетно и да помјерим и своје неке границе будући да је ово првенац у Народном позоришту, које се креће у добром и прогресивном смјеру, и драго ми је што је ова представа једна од карика у тој путањи - рекао је Бундало.
Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и Твитер налогу.