Шта нас све чека на 56. Бијеналу у Венецији?

Танјуг
Шта нас све чека на 56. Бијеналу у Венецији?

Бијенале умјетности у Венецији ће у свом 56. издању одговорити на тему "Све будућности свијета", а представиће 89 националних учесника, од којих пет дебитује.

Према писању сајта "Seecult", учествоваће 136 уметника из 53 земље које је умjетнички директор Оквуи Енвезор одабрао за централну изложбу. За разлику од 55. Бијенала, када су учествовали уметници са простора цијеле бивше Југославије, овога пута ће изостати Босна и Херцеговина, међутим из БиХ ће учествовати Маја Бајевић на централној изложби.

Енвезор је из региона изабрао и Давида Маљковића из Хрватске. У Павиљону Србије, чији је комесар Лидија Мереник, представиће се Иван Грубанов пројектом "Уједињене мртве нације". Ријеч је о подној инсталацији која ће бити изведена на читавој површини пода Павиљона и коју ће чинити материјални остаци перформативног процеса излагања дејству мјешавине хемикалија и боја 100 државних застава, земаља које су престале да постоје у 120 година дугој историји Бијенала у Венецији.

Инсталација подразумијева излагање застава и њихових отисака, груписаних на поду тако да буде јасна њихова каузална веза. Хрватску ће представљати Дамир Очко пројектом "Студије дрхтања: трећи степен", чији је кустос Марк Бембекоф из Париза.

Пројекат се састоји од радова из циклуса посвећеног дрхтању тијела као метафори за отпор и немир, као и од новог видео рада.

Македонију ће представљати Христина Ивановска и Јане Чаловски, који сарађују од 2000. године, а учествоваће пројектом "Сами смо у овоме" који се бави вјером као емотивним и интелектуалним стањем и својеврсном социо-патолошком аномалијом.

Централни сегмент македонске изложбе је инсталација са приказом Цркве светог Ђорђа из 12. вијека у селу Курбиново. Македонија, као и Хрватска, први пут има страног комесара изложбе у Венецији, а то је Башак Шенова из Турске, која је била комесар и турског павиљона на 53. Бијеналу 2009.

Словенију ће представљати Јаша Мревље Полак пројектом који је тематски фокусиран на отпор, сарадњу и наду, а обухвата просторну инсталацију и перформанс in sity који ће повезати умјетника, његове сараднике и публику током читавог Бијенала.

Комесар словеначког павиљона је Симона Видмар, а изложбу организује Умјетничка галерија Марибор. Црну Гору представљаће Александар Ђуравчевић пројектом јећаш ли се", који је базиран на псеудо-документацији поново продукованог сјећања, а састоји се од видеа, цртежа и инсталације. Изложбу у Павиљону Црне Горе, чији је комесар историчарка умјетности Анастазија Мирановић, организује Центар савремене умјетности. Ђуравчевић живи и ради на релацији Њујорк-Црна Гора, а некадашњи је студент Академије лијепих умјетости у Фиренци.

Међу учесницима 56. Бијенала је и Косово, које је дебитовало 2013. године, а представљаће га умјетница Флака Халити. Комесар косовског павиљона је Николаус Шафхаузен, директор Кунстхалеа у Бечу и кустос прошлогодишњег 55. Октобарског салона у Београду, на којем је Флака Халити учествовала 2013. године.

Међу земљама које први пут учествују на Бијеналу у Венецији ове године биће Гренада, Маурицијус, Монголија, Мозамбик и Сејшели. Неколико земаља учествује први пут послије дужег одсуства - Еквадор, који се посљедњи пут представио 1966. године, Филипини (1964) и Гватемала (1954). Међу земљама чији павиљони традиционално изазивају највећу гужву је француски, у којем ће умјетник Селест Бурзије Мугено познат и као музичар, представити пројекат "Револуције". Њемачка се представља изложбом "Фабрик" на којој учествују Јасмина Метали/Филип Ризк, Олаф Николај, Хито Стејерл и Тобијас Зијелони, док ће се у британском павиљону представити Сара Лукас, једна од звијезда европске умјетничке сцене која је учествовала и на централној изложби 55. Бијенала.

У америчком павиљону представиће се Јоан Јонас, а Русију ће представити Ирина Нахова, добитница награде "Кандински" 2013. Чешка и Словачка заједно учествују, а представља их Јиржи Давид.

Међу учесницима је поново и Ватикан, а међу павиљонима са највећим бројем учесника су јерменски, костарикански, ирански, као и павиљон Уједињених Арапских Емирата. Међу 136 умјетника и колектива које је Енвезор позвао на централну изложбу, која ће бити одржана у главном павиљону Ђардинима и дијелом у Арсеналу, биће чак 88 који први пут учествују на Бијеналу у Венецији.

За Златног лава надмеће се и низ високопрофилисаних умјетника на свјетској сцени, међу којима су Кристијан Болтански из Париза, Џереми Делер из Лондона, Роса Барба из Берлина, Коко Фуско из Њујорка, Александер Клуге из Минхена, Стив Меквин из Британије, Кутлуг Атаман из Турске, Оскар Муриљо из Колумбије, Мика Ротенберг из Аргентине, амерички уметник Брус Науман, који живи у Новом Мексику и умјетница Сара Сзе која је излагала у америчком павиљону 2013.

На изложби ће бити представљена и дјела Харуна Фароцког (1944-2914) из Њемачке, Криса Маркера (1921-2012) из Француске, Роберта Смитсона (1938-1973) из САД и других.

Кустос 56. Бијенала Енвезор је из Нигерије, а живи и ради у Њемачкој и одабрао је чак 35 умјетника афричког поријекла, којима Бијенале у Венецији придаје посебну пажњу посљедњих година, између осталог и додјелом награда.

Предсједник Бијенала у Венецији Паоло Барата, а организатори су најавили 44 пратећа догађаја на којима ће се представити непрофитне националне и интернационалне организације и институције.

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и Твитер налогу.

© АД "Глас Српске" Бања Лука, 2018., ISSN 2303-7385, Сва права придржана