Спајање "два свијета": Отворена изложба "Спорт у уметности. Уметност спорта" (ФОТО)
БАЊАЛУКА - Изложба "Спорт у уметности. Уметност спорта" спаја двије дисциплине које можда дјелују различито, али умјетничка дјела и предмети поставке показују један од начина на који се може сагледати њихова повезаност.
Истакла је то министар просвјете и културе Републике Српске Жељка Стојичић која је синоћ у Музеју савремене умјетности Републике Српске отворила ову изложбу.
Изложба „Спорт у уметности. Уметност спорта“ је настала као резултат посебне повезаности Музеја савремене умјетности Републике Српске и музеја из Републике Србије – Галерије Матице српске и Музеја Југославије.
Изложба је првобитно приказана у Културном центру Србије у Паризу непосредно пред одржавање 33. Олимпијских игара у Паризу, а кроз свој иновативни музеолошки приступ успјела је да повеже спорт и умјетност на потпуно другачији начин. Овај значајан умјетнички пројекат, инспирисан олимпијским тековинама, представља јединствено културно насљеђе које свједочи о подстицајној моћи умјетности која, као и спорт, уједињује нације и слави креативност.
Стојичићева је отварајући изложбу у Музеју савремене умјетности Републике Српске истакла да спорт и умјетност представљају посебне начине изражавања људског духа и креативности.
-Умјетност нам показује естетску вриједност покрета, снаге и посвећености која је пристутна у спорту, док спортисти често постају инспирација за умјетничка дјела која славе људско тијело, покрет и емоције - навела је Стојичићева.
Она је додала да сваки рад и експонат представљен на овој изузетној и занимљивој поставци свједочи о међусобној вези и нуди прилику да се сагледа спорт не само као физичка активност, већ и као инспирација за стварање умјетничких дјела.
-Вечерас имамо прилику да видимо нека од дјела која су дио колекција најзначајнијих институција културе Републике Србије, као и дјела која су дио колекције Музеја савремене умјетности Републике Српске - рекла је Стојичићева.
Она је истакла колико је важна сарадња и повезивање институција, као и стварање оваквих пројеката који афирмишу културно насљеђе и могу послужити као инспирација да се и у умјетности и у спорту препознају вриједности које треба чувати и његовати.
Стојичићева је рекла да је ова изложба настала тимском сарадњом Галерије Матице српске, Музеја Југославије и Музеја савремене умјетности Републике Српске, те нагласила да се њеном реализацијом доприноси јачању сарадње и афирмацији културе и умјетности Републике Српске и Србије.
Директор Музеја савремене умјетности Републике Српске Сарита Вујковић навела је да је ово био „повод да се окупимо, да истражујемо наше колекције и збирке и да видимо колико се умјетници баве спортом и колико су слике спорта присутне у нашим фундусима“.
Она је додала да изабрана дјела говоре о вези између умјетности и спорта као инспирацији која је изузетно дубока и сложена, обухвата широк спектар експресија покрета, емоција и прича, симболику и метафоре, иновације и експеримент, који су дубоко уткани у српски идентитет и културу.
Управник Галерије Матице српске Тијана Палковљевић Бугарски рекла је да их је одржавање Олимпијских игара у Паризу подстакло да у колекцијама српских музеја трагају за умјетничким дјелима и музејским предметима који представљају спорт и спортске активности, да се кроз одабране музејске предмете прикаже поглед на спортско-умјетнички идентитет српског народа.
Директор Музеја Југославије Неда Кнежевић рекла је да је изложба примјер одличне међумузејске сарадње, истичући да је то кључ успјеха добрих пројеката.
-Музеј Југославије је допринио овој музејској репрезентацији предметима који се налазе у две наше збирке, а које су репрезент свих спортских великих дешавања и које су чланови репрезентација поклањали доживотном предсједнику СФРЈ Јосипу Брозу Титу - рекла је Кнежевићева.
Истакла је да ће посјетиоци моћи да виде разне плакете који свједоче о Олимпијади у Риму и Монтреалу, бакљу са Зимских олимпијских игара у Сарајеву, али и низ фотографија, као и поклон кајакаша, "Данлоп" тениске лоптице и "Еланове" скије из шездесетих година.
Изложба је првобитно приказана у Културном центру Србије у Паризу непосредно пред одржавање 33. Олимпијских игара у Паризу, а кроз свој иновативни музеолошки приступ успјела је да повеже спорт и умјетност на потпуно другачији начин.
Ова изложба обухвата умјетничка дјела и предмете настале у периоду од 1858. до 2018. године.
На изложби су представљена одабрана дјела из колекције Галерије Матице српске, Музеја савремене умјетности Републике Српске, Музеја Југославије, Галерије слика "Сава Шумановић" у Шиду, Музеја савремене уметности у Београду, Галерије Српске академије наука и уметности и Куће Легата у Београду.
Одабране радове потписују умјетници Сава Шумановић, Иван Радовић, Петар Добровић, Иван Табаковић, Стева Тодоровић, Петар Омчикус, Душан Тодоровић, Бојан Бем, Урош Ђурић и Томислав Петернек.
Међу одабраним радовима, на изложби су представљени и плакати из легендарне мапе "Арт енд спортс" из колекције Музеја савремене умјетности Републике Српске, настали поводом одржавања Зимских олимпијских игара у Сарајеву 1984. године, које потписују неки од најзначајнијих свјетских умјетника, попут Хенрија Мура, Ендија Ворхола, Саја Твомблија, Микеланђела Пистолета, Готфрида Хелнвајна, Џејмса Розенквиста и други.
Изложба је отворена до 25. јануара наредне године.
Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и Твитер налогу.